Stát nahradí poplatky. Za důchodce a maminky zaplatí vyšší pojistné

Domácí
9. 4. 2014
Příští rok zaplatí stát za své pojištěnce vyšší částku (ilustrační foto).
Příští rok zaplatí stát za své pojištěnce vyšší částku (ilustrační foto).

Koaliční kabinet se po sporech v předchozích dnech dnes dohodl na navýšení plateb za státní pojištěnce. Sdělil to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že ministerstvo zdravotnictví poskytne příští rok na spolufinancování tohoto opatření miliardu korun z účtu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Navýšení plateb přinese letos zdravotnictví 2,1 miliardy korun, které by měly dostat nemocnice na kompenzaci zrušených stokorunových poplatků.

Podle dostupných informací souhlasil kabinet s návrhem ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na navýšení odvodů státu do zdravotního pojištění od 1. července za děti, důchodce či nezaměstnané. Měsíční platba za šest milionů státních pojištěnců stoupne ze 787 na 845 korun. Pojišťovny budou muset navýšit nemocnicím platbu za obsazené lůžko za den o 100 korun jako kompenzaci zrušeného poplatku.

Příští rok by mělo "spolufinancovat toto opatření" ministerstvo zdravotnictví z jedné miliardy korun, která je na rezervním fondu SÚKL. Jeho mluvčí Lucie Šustková řekla, že k březnu měl ústav na rezervním fondu 1,928 miliardy korun. S těmito prostředky lze nakládat pouze v souladu se zákonem. Jde o mimorozpočtové zdroje. "V případě jiného použití těchto prostředků by bylo nutné změnit legislativu," uvedla.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dosud váhal s přidáním peněz zdravotnictví, požadoval od ministra Němečka, aby nejprve zmapoval toky peněz. Němeček připravil materiál s návrhem opatření, dá ho vládě příští týden. Zdravotnictví označil dnes za "černou díru" také prezident Miloš Zeman, který kritizoval nákupy drahých přístrojů a předražené léky.

Babiš opakovaně poukazuje na 25 miliard korun na účtech zdravotních pojišťoven. Pojišťovny k tomu uvedly, že peníze slouží k úhradě péče. V první půli měsíce hradí péči vykázanou v předchozím měsíci, ale teprve ve druhé půli měsíce dostanou peníze z výběru pojistného. Všech sedm pojišťoven, včetně Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), platí denně za péči kolem 650 milionů korun, to je zhruba 20 miliard korun za měsíc. Čtyři miliardy jsou z předsunuté platby a miliarda je ze zákona na rezervním fondu.

Podle České lékařské komory (ČLK) by stát měl do zdravotnictví vrátit, co mu vzal růstem DPH nebo devalvací koruny. V posledních několika letech tak přišel resort přinejmenším o 30 miliard, z nich většinu pokryl z vnitřních rezerv, další rezervy už nemá. Zdravotnictví je podle ČLK katastrofálně podfinancované, je nedostatek zdravotníků a prohlubují se rozdíly dostupnosti péče mezi regiony.

Podle předsedy Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Sohlicha dostává české zdravotnictví částku ve výši 7,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), zatímco EU doporučuje alespoň osm procent. "To půl procento představuje o 15 miliard korun na péči ročně méně," uvedl.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Petrášek Radek

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné