Státní zakázka pro ABL vyvolala hádku ve sněmovně

Domácí
23. 9. 2010 12:07
Vít Bárta obhajoval před poslanci svou bývalou firmu.
Vít Bárta obhajoval před poslanci svou bývalou firmu.

Poslanci se dnes v interpelacích zabývali tím, zda by firma ABL, jejímž majitelem byl před svým vstupem do vlády ministr dopravy Vít Bárta (VV), měla získávat státní zakázky, či nikoliv. Bárta firmu obhajoval a tvrdil, že není nic špatného na tom, když některé zakázky transparentně získá. Podle opoziční ČSSD jde ovšem o klientelismus, který omezuje nezávislost politiků.

Debatu o společnosti ABL rozproudila interpelace poslance Ivana Ohlídala (ČSSD), který upozornil na to, že by měla získat zakázku na ostrahu budov polostátní společnosti ČEZ. Úřadující šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka připomenul případ Bártova předchůdce Aleše Řebíčka (ODS), který sice prodal svou společnost Viamont, ale poté, co nastoupil na ministerstvo, firma začala získávat státní zakázky a několikanásobně zvýšila své zisky.

Premiér Petr Nečas uvedl, že ho Bárta ujistil o tom, že žádný konflikt zájmů nehrozí. "Na druhé straně stejně jednoznačně musím říci, že kdyby tady došlo k nějakému posunu, který by vyvracel tento postoj a tuto pozici, mohu vás ujistit, že bych reagoval velmi promptně a velmi rázně," řekl předseda vlády.

Bárta prohlásil, že kontrakt s ČEZ se domlouval od začátku loňského roku, proto nemůže být ovlivněn tím, že nyní zastává funkci ministra. Upozornil také, že zakázku nedostala přímo ABL, ale společnost Securitas, která si chce jeho bývalou firmu najmout jako subdodavatele. "Nebudu přemlouvat bratra, aby se nehlásil do žádné veřejné soutěže, protože je třeba, aby bylo vidět, že někteří podnikatelé sponzorují politické strany. Je to dobře, pokud to dělají transparentně, problém je šedá zóna," podotkl ministr.

Za to sklidil kritiku místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha. Podle něho je dobré, když privátní sektor podporuje politické strany, ale je nutné přitom zajistit nezávislost politiků. "Aby nebyli vázáni jako poslanci za sládkovce různými úpisy, že pokud zklamou vůdce strany, tak je to bude něco stát. Takový způsob politických stran je nepřijatelný," uvedl Škromach. Narážel tím zřejmě na to, že kandidáti za VV museli před volbami podepisovat smlouvu o stranické poslušnosti. Za její porušení jim hrozí několikamilionová pokuta.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ