Už čtyřista šedesát šest českých Romů požádalo v Kanadě o azyl. Přesto se ministryně Džamila Stehlíková neobává, že by Češi zase potřebovali pro cesty za oceán víza. A chystá se Romům vysvětlit, aby nezneužívali azylu.
Hrozba, že by Kanada opět zavedla víza pro české turisty, přivedla k jednacímu stolu zelenou ministryni Džamilu Stehlíkovou a zástupce Romů.
"O azyl by měli žádat jen lidé, kteří jsou v nebezpečí nebo dlouhodobě perzekvováni. Každý občan by měl hledat ochranu před pronásledováním především u orgánů vlastní země," řekla Stehlíková. Romy chce informovat o možnostech, kam se mají se svými problémy obrátit. Ovšem ani ona, ani Rada pro záležitosti romské komunity netuší, jak to provedou.
"V této věci nic konkrétního usneseno nebylo," potvrdil pro on-line deník TÝDEN.CZ místopředseda Rady Jan Litomiský. Podle něj by měli Romy informovat jejich aktivisté nebo nevládní organizace.
Romové ovšem stále poukazují na to, že se v Česku necítí bezepčně. Nejvíce se bojí neonacistů. "Ohrožují nejen nás, ale celou demokracii," říká jeden z členů Rady, romský aktivista Ivan Veselý. Romové mají strach zejména z neonacistických demostrací a pochodů. Veselý podotýká, že policie ne vždy využívá svých pravomocí a proti neonacistům nezasahuje.
"Policejní reforma způsobila, že odešli policajti, kteří tomu rozuměli, a místo nich tam jsou teď mladý ucha," nebere si servítky Veselý. Aktivisté se chtějí sejít s ministrem vnitra Ivanem Langerem a budou po něm požadovat kroky k zajištění větší bezpečnosti.
Omezit neonacistické srazy chce i Stehlíková, pomocí novely shromažďovacího zákona. "Chceme rozšířit seznam míst, kde nebude možné se shromažďovat," říká Stehlíková. Navrhuje zákaz demostrací například v blízkosti hřbitovů, pietních míst nebo synagog. Dále chce prodloužit dobu, kdy musí úřady rozhodnout o povolení shromáždění, místo současných tří dnů by to mělo být pět.
Foto: ČTK