Spor o mandát
Svár v ODS: Tluchoř přirovnává Nečase ke Gottwaldovi
05.09.2011 06:19 Exkluzivně
Petr Nečas a jeho lidé zůstanou ve vedení ODS možná déle, než jim dovoluje dvouletý mandát. Prý aby se strana mohla lépe soustředit na krajské volby a zbytečně se nerozptylovala volbou nového šéfa. Část ODS to však považuje za krajně nedemokratické. Rozhodne se na říjnovém kongresu.
Bývalé vedení občanských demokratů pod taktovkou Mirka Topolánka se s tím současným Nečasovým zrovna nemusí. Paradoxně se ale zasloužilo o to, že Nečas a jeho místopředsedové budou v sedle možná o půl roku déle, než povolují stanovy strany.
Výkonná rada totiž loni po Topolánkově rezignaci svolala volební kongres, který měl rozhodnout o novém lídrovi, mimořádně už na červen. Do té doby bývaly občanskodemokratické kongresy tradičně až na podzim. Červnovou volbou, která předchozí vedení kompletně (až na Nečase) vyházela, tak došlo k posunutí dvouletého mandátu - do června 2012.
Jenže nedlouho poté, na podzim příštího roku, budou politické strany bojovat o přízeň svých voličů v krajských volbách. Vnitrostranický boj, názorové přestřelky a mediální tlak provázející volbu nového vedení by straně nejspíš příliš hlasů nezajistily. Spíše naopak. A tak vedení strany přišlo s tím, že by se mu mohl prodloužit mandát a volební kongres by se mohl odsunout až na termín po krajských volbách.
Láska k tradicím
"Jde o to, vrátit se k tradici kongresů vždycky na podzim, takže by se prostě mimořádně řeklo, že se mandát protáhne o půl roku, aby byl kongres zase v listopadu a aby nebyl před krajskými volbami, protože by to mohlo stranu poškodit," vysvětluje návrh místopředseda strany Pavel Blažek. "Na grémiu jsme se shodli, že to není špatná varianta."
Ne všem členům ODS se však myšlenka na prodloužení mandátu zamlouvá. "Jsem spíše pro standardní řešení, tedy mandát neprodlužovat," vyjádřil se poslanec Walter Bartoš. Za "ryze účelový a úsměvný" označil návrh jeho kolega Marek Šnajdr. Navíc by to podle něj stranu před krajskými volbami naopak spíše oslabilo.
"Vedení každé demokratické strany, které nevzejde z řádné volby, má vždy slabý mandát. A se slabým mandátem se volby nevyhrávají. Pro snahu ODS uspět v krajských volbách je to proto špatná zpráva," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Nečas, Gottwald, Kaddáfí
Protopolánkovec a antinečasovec Petr Tluchoř má na věc ještě ostřejší názor. "Považuji to za naprosto šílenou, krajně nebezpečnou spekulaci a nevěřím, že by ji kdokoli v ODS mohl myslet vážně. Ani totalitní vládci typu Klementa Gottwalda či Muammara Kaddáfího si netroufli prodloužit si volební období," nebere si servítky.
Tluchoř také upozorňuje na to, že stanovy strany prodloužení mandátu neumožňují. Volený mandát lze podle nich jen zkrátit. "To je naprosto základní demokratický princip. A kdyby snad měly být stanovy ODS změněny v tom smyslu, aby bylo možné zpětně prodloužit volební období, vyvstala by vážná otázka, zda by ODS nemohla být rozpuštěna coby strana, která nemá demokratické stanovy."
Místopředseda Blažek tak silná vyjádření odmítá. "Kongres přijme usnesení o tom, že mandát trvá až do listopadu. Když ho nepřijme, tak bude kongres v červnu. Nic dramatického na tom není." Podobně se na věc dívá i šéf jihočeského sdružení Martin Kuba. "Prioritou by pro nás měl být úspěch ODS v krajských volbách, a proto by se měla strana na regionální úrovni věnovat jim a na té vládní úspěšnému prosazení reforem," odvětil na dotaz, jestli na říjnovém kongresu zvedne ruku pro prodloužení mandátu.
Za zcela logický a pragmatický krok to považuje předseda královéhradeckého sdružení ODS Ivan Adamec. "Nemám s tím problém a ani u nás v regionu by to problém být neměl," domnívá se. "Lepší je volit vedení až po volbách, podle toho, jak dopadnou. Protože kdyby se červnový kongres, čistě teoreticky, rozhodl pro změnu vedení, byla by odpovědnost za výsledek v krajských volbách velmi diskutabilní."
Jestli Nečasovo vedení přežije červen 2012, se rozhodne v říjnu na stranickém kongresu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.