Praha si nakoupila tisíce popelnic a kontejnerů nejspíš k ničemu. Rodící se pražská koalice hnutí ANO, ČSSD, lidovců a zelených totiž odmítá provést popelářskou revoluci, tak jak ji vymyslela končící rada TOP 09. Nápad propachtovat část Pražských služeb a odvoz a spalování odpadu dělat ve vlastní režii bez nasmlouvaných firem je podle možných budoucích radních naivní.
Politický boj o Prahu vrcholí. Koaliční partneři si notují, ale stále mají na paměti jednu věc. Koalice nesmí vzniknout dříve než do konce října. Do tohoto data se musí totiž v Praze uhasit jeden velký popelářský průšvih. Minulé vedení města s primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09) v čele totiž vymyslelo smělý plán. Svoz a spalování odpadu chtěli dělat sami bez externích firem a bez výběrových řízení. Vše kvůli tomu, aby od výnosného byznysu odstřihli podnikatele s Danielem Křetínským v čele.
Řešení bylo komplikované. Nejlukrativnější části Pražských služeb, tedy zmíněný svoz a spalování odpadu, chtěli radní propachtovat do městské firmy Technická správa komunikací. Pražské služby, kde má minoritní podíl právě Křetínský, by tak de facto vytunelovali. Vše ale podle právnických rozborů dle regulí zákona. K akci se však radní odhodlali příliš pozdě a náročnou operaci provést nestihli, i kvůli námitkám antimonopolního úřadu, který operaci na základě stížností dotčených firem pozastavil.
"Tím, že zakázka bude realizována přímo, bez subdodavatelů, uspoří Praha v následujících čtyřech letech až dvě stě milionů korun," obhajoval řešení zvolené vedením metropole náměstek primátora Jiří Vávra. "Jsme nadále přesvědčeni, že je to pokus v rozporu se zákonem a k újmě občanů Prahy," komentoval to před deseti dny Jiří Nováček, generální ředitel EP Industries, menšinového vlastníka Pražských služeb, kterého chce město vyšachovat. Podle něj jde o pokus Prahy monopolizovat svoz odpadu v metropoli a vedení města si prý bere Pražany jako rukojmí.
"My jsme na ten problém upozornili už někdy v červnu letošního roku a TOP 09 to nebrala vážně. Šla úplně s naivní představou, že získá celé Pražské služby nebo že vyvede jejich část do městské společnosti, což evidentně bylo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách," hodnotí připravovanou akci Petr Štěpánek ze Strany zelených, který aspiruje na místo jednoho z nových pražských radních.
Praha je tak kvůli zpoždění ve slepé uličce. Nový systém zavést nestihne a už za deset dní jí končí smlouva se současnou svozovou firmou - tedy právě Pražskými službami. Nezbývá tedy nic jiného než dát firmě už poněkolikáté za sebou lukrativní miliardovou zakázku takzvaně z ruky, bez řádného výběrového řízení. A to se v Praze rovná, což potvrzuje případ karty Opencard, trestnímu oznámení na zadavatele.
A do tohoto rizika se nově vznikající koalice vůbec nežene. "Tuhle věc musí řešit ještě současná rada. Jim tedy ten černý Petr zůstává a udělali si ho sami," tvrdí Štěpánek. Jinak řečeno nebude nová rada, dokud TOP 09 problém zadáním zakázky v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění neuhasí. A to je o důvod víc, proč se možná budoucí primátorka Adriana Krnáčová směje na všechny strany a primátor současný se jakémukoli rozhovoru s novináři vyhýbá.
Nově vznikající koalice chce věc řešit jednoduše. "Jakmile zformujeme novou radu, budeme tuto věc řešit otevřeným výběrovým řízením a zároveň odděleným svozem biologického odpadu," dodává Štěpánek. Plány TOP 09 budou tedy zapomenuty.
Celá věc ale není tak růžová ani pro vznikající koalici. Kvůli obří akci totiž Praha nakoupila sedm tisíc popelnic a kontejnerů a najala desítky nových popelářských vozů. Co s nimi, když se nic propachtovávat nebude? I Adriana Krnáčová a spol. zkrátka brzy zjistí, že vládnout Praze s sebou nese mnohá rizika.