<span>Tajná schůzka:</span> Paroubek, Topolánek, Fischer a Roman

Domácí
5. 2. 2010 10:22
Politici a a šéf ČEZ řešili dostavbu Temelína (koláž Týden.cz).
Politici a a šéf ČEZ řešili dostavbu Temelína (koláž Týden.cz).

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek.Ve čtvrtek ráno se sešly v Kramářově vile špičky politických stran na schůzce, která měla zůstat utajena. Lídři obou nejsilnějších stran, Jiří Paroubek a Mirek Topolánek jednali s premiérem Janem Fischerem o největší zakázce v historii země, dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ s nimi u stolu seděl i šéf ČEZ Martin Roman.

Ve čtvrtek před zasedáním sněmovny, v osm hodin ráno, uvítal současný premiér Jan Fischer ve své pracovně dva muže, z nichž každý může být premiérem budoucím: Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka. Spolu s ředitelem polostátní společnosti ČEZ se domlouvali, jak dál s obří zakázkou na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. On-line deníku TÝDEN.CZ to sdělil dobře informovaný zdroj.

"Byla to informativní schůzka. Pan Roman informoval politiky o průběhu veřejné soutěže na dostavbu Temelína. Skončila první fáze veřejné soutěže a diskutovaly se další kroky," řekl nejmenovaný zdroj blízký jednomu z účastníků schůzky.

"Mluvili o Temelíně, o nějž se přetahují Američané s Rusy, a taky o solárních elektrárnách," potvrdil deníku také dobře informovaný politik, který si nepřeje uvést své jméno.

Schůzku svolal premiér Jan Fischer.Paroubek a Topolánek na dotaz, jaký výsledek schůzka přinesla, zatím nereagovali. Mluvčí premiéra Roman Prorok pouze vzkázal: "Premiér k tomu nemá žádný komentář."

Už v únoru se má rozhodnout, zda se francouzská Areva, ruský Atomstrojexport a americká Westinghouse kvalifikovaly do výběrového řízení na dostavbu elektrárny. Firmy se ucházejí o dostavbu dvou bloků v Temelíně a možnost stavět další tři reaktory v Evropě, což by se týkalo Dukovan a Jaslovských Bohunic. Hodnota celé zakázky se odhaduje na půl bilionu korun.

Politici přitom chtějí mít tendr pod kontrolou zřejmě i kvůli bezpečnostnímu hledisku. Česká republika je totiž energeticky závislá na dovozu ruského plynu a ropě. Zároveň se z Ruska dováží palivo pro jadernou elektrárnu Dukovany a Temelín.

Jaderná elektrárna Temelín.Kromě dostavby Temelína se jednalo i o dopadu slunečních elektráren na tuzemskou ekonomiku. Štědré výkupní ceny totiž přilákaly obrovské investice. Výroba ze slunečních elektráren může podle Energetického regulačního úřadu dramaticky zdražit elektřinu. Příspěvek na „zelenou elektřinu" se totiž má v příštím roce zvýšit o zhruba šedesát procent z letošních 0,17 koruny za jednu kilowatthodinu na 0,27 koruny. Domácnost s roční spotřebou 2500 kilowatthodin by tak zaplatila ročně o více než osm set korun více. A to po dobu dalších dvaceti let.

Podle materiálu úřadu, pokud nedojde k rychlému snížení výkupních cen, může dojít k výraznému zvýšení inflace, firmy se stanou nekonkurenceschopné, dojde k odlivu zahraničních investorů a část obyvatelstva se dokonce může dostat do skupiny ohrožené chudobou.

Foto: Robert Sedmík, archiv Týdne, ČTK
Koláž: TÝDEN.CZ

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ