Rebel ODS Vlastimil Tlustý si připsal bod. Částečně uspěl v boji proti zákonu o církevních restitucích, tak jak ho předložila vláda. Po více než pětihodinovém řečnickém maratonu sněmovna schválila jeho návrh, aby se jednání o restitucích dočasně přerušilo. Vláda musí předložit soupis majetku, který mají církve dostat a vyčíslit finanční náhrady.
"Aby nebylo pochybností o definici vydávaného majetku," vysvětlil poslanec Vlastimil Tlustý z ODS své pohnutky.
Je to problém, ne prohra
Požadavky stran k církevnímu zákonu |
ODS: Katedrálu státu Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová těsně před začátkem projednávání předlohy vyrukovala s požadavkem, aby se uzákonilo, že Katedrála sv. Víta bude patřit státu a bude spravována spolu s katolickou církví. Vedle toho chce zkrátit dobu po kterou má stát vyplácet církvím finanční náhradu.
KDU-ČSL: Hlavně schválit Největší političtí bojovníci za odškodnění církví jsou lidovci. „Je to kompromis výhodný pro všechny," brání návrh ministr kultury za KDU-ČSL Václav Jehlička. O zkrácení lhůty, po kterou bude stát církvím vplácet odškodnění za zabavený majetek, jsou lidovci ochotní jednat.
ČSSD: Komise a nadace Vládní návrh se nelíbí ČSSD. Její místopředseda Bohuslav Sobotka doporučuje vznik komise, která spočítá nutné odškodnění a zároveň chce více času na projednání předlohy. Zároveň navrhuje, aby církve získaly peníze za nevydaný nemovitý majetek prostřednictvím „náboženské nadace" a s přihlédnutím k finančním možnostem státu.
KSČM: Vrátit vládě Komunisté by nejradši vrátili zákon o církevních restitucích vládě k přepracování - pokud rovnou neprosadí jeho zamítnutí. Komunistům vadí, že s nimi vláda návrh zákona o vyrovnání s církvemi předem nemluvila.
Strana zelených: Historická dohoda Pro zelené je koaliční návrh zásadní, hlavně proto, že po dlouholetých dohadech se politici na nějakém řešení shodli. O budoucím právním postavení katedrály Svatého Víta jsou Zelení ochotni jednat. |
"Znamená to zpoždění. Je třeba vidět, kdo s kým hlasoval. Problém to určitě je a to jsme věděli dopředu," řekl po hlasování premiér a šéf ODS Mirek Topolánek. Lidovecký ministr kultury Václav Jehlička odmítá o odsunutí schvalování důležitého zákona mluvit jako o prohře. "Vždy se velké věci rodí těžce, takže to nemůže mít hladký průběh," řekl. Odhaduje, že pořízení přesného soupisu vydávaného majetku bude trvat několik měsíců.
ČTĚTE TAKÉ: Ať katedrála patří státu, bude žádat ODS
Šéf zelených Martin Bursík prozatím zmařeného pokusu o historické vyrovnání státu a církví lituje. "Je malý zázrak, že se dohoda povedla," řekl ministr. A rebelují občanské demokraty kritizoval. "Z čistě z prestižních důvodů a důvodů vnitrostranického souboje uvnitř ODS jsou poslanci schopni zablokovat proceduru vyrovnání státu a církví, to považuji za nevkusné a nechutné," dodal Bursík.
Pro Tlustého návrh hlasovali ještě další dva občanští demokraté: Juraj Raninec a Jan Schwippel. Jejich stranická kolegyně Alena Páralová se zdržela.
Podezření v koalici
Vlastimil Tlustý odmítl obvinění, že se na svém postupu předem dohodl s opoziční ČSSD. Popřel, že by při středečním hlasování o nedůvěře vládě zamýšlel hlasovat proti koaličnímu kabinetu. "Zítra prokáže při hlasování o nedůvěře vládě, že to není pravda," prohlásil Tlustý.
ČTĚTE TAKÉ: ČSSD lanaří koaliční rebely
Zákon, na kterém se politici nedokázali shodnout několik let, získal konkrétní podobu před prezidentskými volbami. Církvím zajišťuje navrácení třetiny nemovitého majetku zabaveného v době komunismu. Vedle toho má stát po dobu 60 let splácet 83 miliard, což s úroky dělá 270 miliard korun.
Foto: archiv