Necelých osmačtyřicet hodin po klíčovém hlasování v Poslanecké sněmovně oficiálně skončí Topolánkova vláda. V zemi „panovala" dva roky a přežila i čtyři pokusy o svržení.
Na čtvrtek na třetí hodinu odpoledne si prezident Václav Klaus do svého diáře poznamenal: převzít demisi od premiéra. Topolánkova vláda od té chvíle bude řídit zemi takzvaně v demisi.
Opoziční ČSSD připustila, že by v této podobě mohl Topolánkův kabinet dopanovat necelých sto dní, v nichž Česko ještě bude předsedat Evropské unii. Jiří Paroubek již také avizoval, že potom by měla zemi řídit vláda odborníků. Přesně do té chvíle, než proběhnou předčasné volby.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus: S Topolánkem jsem zatím nemluvil
ODS v krajích žádá hlavy rebelů a předčasné volby
Vše o pádu vlády: krize, vyjednávání, výroky
Je otázkou, jak dlouho nakonec premiér se svou vládou bude ještě zemi spravovat. Záleží totiž na prezidentově rozhodnutí, kdy a koho pověří sestavením nové vlády. Každopádně si je premiér jistý, že pád vlády byl důvod k oslavám přinejmenším na třech místech.
"Slavilo se na Mariánském náměstí na magistrátu, slavilo se na Pražském hradě - dneska do půl druhé do rána, jsem slyšel, slavilo se podle mě v Kremlu a na ruské ambasádě a možná se trochu také slavilo v Lidovém domě, ale to míň," řekl Topolánek v rozhlasovém pořadu 20 minut Radiožurnálu.
Topolánkova vláda nepřežila v úterý hlasování o nedůvěře. Na pátý pokus se opozici podařilo sehnat 101 hlasů potřebných k jejímu svržení. Ke komunistům a sociálním demokratům se připojili Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel z ODS a exzelené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová.
Foto: Lucie Pařízková