Přes devadesát procent poslanců souhlasilo s tím, aby se kauzou bývalého hejtmana Davida Ratha nadále zabývala policie. Přesto se našli jedinci, kteří se stíháním nesouhlasili. Ruku proti zvedli nezařazený Jaroslav Škárka a sociální demokrat Pavel Ploc, hlasování se zdrželo (čímž byli de facto také proti) šest dalších Rathových kolegů.
Anketa:
Jak hodnotíte projev Davida Ratha?
Všichni uvádějí vesměs podobné důvody. Věří Rathovi, že se stal obětí komplotu policie, státních zástupců a ministerstva vnitra. "Šlo o určitou formu protestu proti dvojímu metru, který v této kauze bezesporu je. Jako právník mám určité výhrady k prvotním úkonům soudů a státního zastupitelství," řekl na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ poslanec ČSSD Jan Chvojka.
Podobná slova volila i jeho kolegyně z KSČM Marie Nedvědová. "Souhlasím s panem poslancem Rathem, některé kroky orgánů činných v trestním řízení mi taky připadaly nestandardní. Například že to sepisoval náměstek nejvyššího státního zástupce, že to prošetřovalo státní zastupitelství v Ústí nad Labem, to masivní nasazení odposlechů a sledování... Těch pochybností je celá řada," řekla Nedvědová TÝDNU.CZ.
Nedvědová i Chvojka se hlasování zdrželi, stejně jako Robin Böhnisch, Dana Váhalová (oba ČSSD), Vojtěch Adam (KSČM) nebo Jiří Paroubek (LEV 21), jenž už ve sněmovně avizoval, že pokud nedostane odpověď předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, nebude hlasovat pro Rathovo vydání. Paroubek chtěl po Němcové vědět, zda vydala předběžný souhlas s Rathovým stíháním po konzultaci s právníky. Podle ústavy se však hlava sněmovny rozhoduje sama za sebe.
Opozice nevidí kauzy koaličních politiků
Rathem se nechal přesvědčit i poslanec Ploc. Ten byl podle svých slov připraven zvednout ruku pro Rathovo vydání, ale projev bývalého středočeského hejtmana ho přesvědčil o tom, že zatčení nebylo náhodné, nýbrž dlouhodobě připravené, a že jde tedy o hon na čarodějnice. Dlužno podotknout, že v zákonu o policii nestojí, že by muži zákona měli zatýkat poslance náhodně a bez přípravy.
Zvláštní důvody uvádí i Škárka, který je soudem první instance odsouzen ke třem letům vězení. "Myslím, že doktor Rath má právo na spravedlivý proces a já z vlastní zkušenosti, co jsem zažil v Praze 5 při rozhodnutí pana Šotta, kdy podle mého názoru ten soud byl naprosto zmanipulovaný, tak nejsem přesvědčen, že dnes je možné nepodlehnout politickým či mediálním tlakům." Sám Škárka přitom o proces stál a o rozsudek, který ho posílá na tři roky za mříže, se zasloužil sám svou výpovědí.
Böhnisch své zdržení vysvětlil pouze úsečně. "Protože jsem nenašel odvahu hlasovat proti," řekl TÝDNU.CZ.
Řada poslanců ČSSD navíc tvrdí, že mají orgány činné v trestním řízení dvojí metr - na koaliční a opoziční politiky. "Mimořádné a v našich poměrech ojedinělé úsilí i přehnaný mediální lynč směrem k Davidu Rathovi naprosto neodpovídá zájmu o ostatní kauzy významných koaličních představitelů," říká Chvojka.
Pro připomenutí - jen v tomto volebním období se policie nebo soudy zabývaly kauzami exministra životního prostředí Pavla Drobila, ministra obrany Alexandra Vondry, exministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka a bývalého ministra dopravy Víta Bárty, který je už za korupci nepravomocně odsouzen.