Zatímco loni frčely v koalici úspory a slučování úřadů, letošní rok jsou v módě, zdá se, trafiky. Ta zatím poslední se hledá pro šéfa Věcí veřejných Radka Johna, který by rád šéfoval sněmovnímu výboru. A tak se v koalici rýsuje plán, že se kvůli němu rozštípne branně bezpečnostní výbor, jejž sněmovna před rokem s pompou sloučila.
Jak on-line deníku TÝDEN.CZ potvrdilo hned několik koaličních vyjednávačů, opětovné rozdělení výboru pro obranu a bezpečnost už zástupci ODS, TOP
"Na jednání K9 to padlo jako jedno z možných řešení," řekl pod podmínkou anonymity jeden z vyjednávačů VV. Informaci pak potvrdil i ministr obrany Alexandr Vondra. "Umím si představit návrat ke stavu, kdy to byly dva výbory, protože ten výbor je naddimenzovaný a má velkou agendu," řekl místopředseda ODS.
Přestože podle koaličních vyjednávačů není zatím nic definitivně dojednané, John se už dříve netajil tím, že by křeslo v čele "bezpečnosťáku" rád získal. "Myslím, že se budu velmi pokoušet dostat se do bezpečnostního výboru, teď se znalostí konkrétních problémů ministerstva vnitra," svěřil se předseda Věcí veřejných on-line deníku TÝDEN.CZ už na květnové konferenci strany Věci veřejné.
Do sněmovny totiž John po neúspěšném angažmá ve vládě chodí (jako jediný z předsedů vládních stran) jako obyčejný poslanec. A kvůli někdejšímu působení v čele vnitra nemá ani žádné místo ve výborech.
Rošády ve výborech má sněmovna řešit po prázdninách. Nápad upíchnout Johna v čele bezpečnostního výboru se však už nyní pramálo zamlouvá opozici. "Pokud by se tak mělo stát jenom proto, aby vznikla trafika pro Věci veřejné, pak bych byl proti," prohlásil František Bublan (ČSSD), který nyní výbor pro obranu a bezpečnost vede. "A osobně si myslím, že to ani není reálné, koalice by to neobhájila," dodal.
Naopak člen výboru a bývalý poslanec za VV Stanislav Huml bere rozštěpení výboru za hotovou věc. "Před veřejností se to sice neobhájí, ale obávám se, že to je lidem, kteří jsou vděční za každé nové ráno, jedno. Když vznikla trafika pro Karolínu Peake, proč by nevznikla i pro Johna," sarkasticky namítá Huml.
"John na to nemá"
Žádné trafiky, slibovaly VV |
Zástupci Věcí veřejných usilují v posledních dnech o jednu funkci za druhou: na koaličních partnerech si vydupali post vicepremiérky a šéfky legislativní rady vlády pro Karolínu Peake, chtějí víc náměstků i lidí v dozorčích radách. Při vstupu do politiky přitom hlásali, že zbytečné funkce, "trafiky", zruší. Usilovali o snížení počtu sněmovních výborů i podvýborů a jako jeden z programových bodů měli i sloučení ministerstev obrany a vnitra. |
Nedávno totiž koalice podobně zapomněla na svůj loňský slib zrušit vládní post pro šéfa legislativní rady vlády, když ho obnovila pro místopředsedkyni VV Karolínu Peake. Do té doby ho jako "vedlejšák" spravoval ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). A důvod? Stejný, jako nyní nejspíš poslouží v případě branně bezpečnostního výboru - "příliš široká agenda".
Johnovo angažmá však má i další háček. Podle dalšího člena branně bezpečnostního výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) by vláda neměla porušovat dlouhodobý úzus ve sněmovně: výbor, který kontroluje práci ministerstva vnitra, patří opozici.
A z výboru se ozývá ještě další námitka: John na funkci nemá. "Jako ministr vnitra ukázal pramalou schopnost této problematice porozumět," řekl pod podmínkou anonymity jeden z poslanců.
Povede Benda ústavně právní výbor?
Původně se mluvilo o tom, že by John vystřídal v čele výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Stanislava Polčáka (TOP 09), který by zase nahradil Karolínu Peake v předsednickém křesle ústavně právního výboru (Peake odešla do vlády).
TOP 09 se však kvůli spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí nechce výboru zaměřeného na komunální politiku vzdát. A tak poslanci vymysleli jinou rošádu: loni sloučený výbor pro obranu a bezpečnost znovu rozdělí, čímž vznikne předsednická funkce pro Johna a ústavně právní výbor převezme po Peake Marek Benda (ODS).
"Je to jedna z možností a já se jí určitě nebráním," potvrdil Benda možné změny ve výboru. Konečné rozhodnutí však prý není na něm, ale na K9 (jednání špiček tří koaličních stran).