TV Barrandov
Trafiky? Ne, stát stojí o schopné manažery, hájil "rebely" Šťastný
21.02.2013 06:55 Původní zpráva
Trnem v oku jsou pro mnohé hezká místečka některých končících politiků v dozorčích a správních radách státních a polostátních podniků. Zejména v poslední době zní v souvislosti s "trafikami" jména exposlanců Ivana Fuksy, Marka Šnajdra, ale i exministra Alexandra Vondry (všichni ODS). Lukrativní nabídky přišly poté, co složením mandátu zachránili rebelující poslanci další osud Nečasovy vlády, upozornil místopředseda ČSSD Michal Hašek ve středečním pořadu Témata týdne na TV Barrandov. Stát schopné manažery potřebuje, argumentoval mu poslanec Boris Šťastný (ODS).
Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř složili v listopadu poslanecký mandát kvůli sporům o vládní daňový balíček. S pomocí hlasů poslanců, kteří "rebely" ve sněmovně nahradili, poté Nečasův kabinet balíček prosadil a zažehnal několikatýdenní vládní krizi. Marek Šnajdr byl krátce poté jmenován do dozorčí rady společnosti Čepro, Fuksa zamířil do čela Českého Aeroholdingu. Bývalý ministr obrany Vondra, který z úřadu odešel loni v prosinci, přijal nabídku práce v dozorčí radě Českého Aeroholdingu.
"To, že poslanci, kteří odejdou ze sněmovny a předtím hrozí, že nepodpoří klíčové vládní návrhy, se kterými je spojen osud hlasování o důvěře vládě, následně dostanou lukrativní posty, to se, myslím, nedá nazvat jiným slovem než trafika," nešetřil ve vysílání dva z rebelujících exposlanců Marka Šnajdra a Ivana Fuksu Michal Hašek.
Poslanec Boris Šťastný však trvá na svém a nové pracovní uplatnění svých stranických kolegů hájí. Stát podle něj takové lidi, kteří jsou kompetentní funkci v podnikových radách vykonávat, stejně hledá. "Bylo to v minulosti, je to v současnosti a bude to i v budoucnosti, že bývalí aktivní politici, ministři, poslanci, bývalí vysocí státní úředníci se nevypaří na Mars. Ne všichni se vypaří do soukromé sféry. Stát využije nějakých jejich znalostí a využije těchto znalostí třeba v nějaké správní radě, dozorčí radě," vysvětlil občanskodemokratický poslanec.
"Rozděluji kategorii ministrů, členů vlády, kteří jako vrcholoví manažeři vedou jednotlivé rezorty, ale tady šlo o poslance, kteří jako odbojní řekli, máme problém s těmito zákony a dokonce hrozilo, že díky tomu padne vláda. Pak docházelo k nějakému jednání, o kterém veřejnost příliš neví, ve finále tito poslanci skládají poslanecký mandát, což je závažný akt, a za pár týdnů se objeví na lukrativních postech v nějakých společnostech. To logicky vyvolává pochybnost," prohlásil opět směrem k "rebelům" Michal Hašek.
Hašek: Lidé už snad musejí jen kroutit hlavou
Na hezkých místech ve státem ovládaných podnicích by v případě státem placených adeptů měli sedět zadarmo, tvrdí Šťastný. "Já jsem před mnoha a mnoha lety žádal předsedu vlády Nečase, aby vláda zařídila, že například poslanci, kteří zastávají paralelně funkci například ve správní či dozorčí radě, aby už nebyli placeni," řekl v pořadu. Sám poslanec Šťastný v pořadu Zdeňka Šarapatky Témata týdne neváhal připomenout také své členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Uvedl, že ke svému poslaneckému platu pobírá 15 až 20 tisíc korun měsíčně.
"Člověk, který se dívá nejen teď na televizní obrazovku, tak musí už jenom kroutit hlavou," komentoval Šťastného výstup jeho debatní soupeř Michal Hašek. "Je evidentní, že vláda ztratila legitimitu, je evidentní, že vládne způsobem díky za každé nové ráno," přisadil si tradičně sociální demokrat.
Laciný populismus, střílí opět Šťastný do stranických kolegů
Šťastný nedávno poměrně ostře kritizoval svoji spolustraničku Miroslavu Němcovou, která se za získaná místa svých stranických kolegů veřejně omluvila. "Někteří představitelé ODS naskakují na takovou lacinou vlnu populismu. Možná je to proto, že v posledních volbách jsme dostali 2,46 procenta. Možná si myslí, že tohle nás zachrání, já osobně si myslím, že tohle nám nepomůže," narazil Šťastný opět mimo jiné na předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou a zároveň ovšem rýpl i do exministra Jiřího Pospíšila, který se Němcové zastal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.