Teprve rok od razie, která spustila kauzu Vidkun, promluvil její hlavní aktér. Obviněný bývalý policejní náměstek Olomouckého kraje Karel Kadlec případ popisuje z úplně opačného úhlu.
Karel Kadlec byl policistou dvaadvacet let. Většinu času se na kriminálce zabýval hospodářskými delikty. Nakonec to dotáhl až na post náměstka olomouckého krajského policejního ředitele. Dokud ho nezradily odposlechy. Loni v říjnu měl ze dne na den na rukou místo plukovnických frček klepeta, putoval do vazby s obviněním z vynášení tajných informací o citlivých případech a přijetí úplatku. Z policie ho pár dní poté vyhodili, aby nepoškozoval její dobré jméno. Až rok po velkolepém zatýkání v Olomouckém kraji v rámci akce Vidkun se Kadlec rozhodl o kauze poprvé promluvit. A už jen setkání s ním připomínalo detektivku.
Rozhovor dojednáváme téměř tři týdny, známe datum schůzky v Olomouci, ale dlouho nevíme přesné místo ani hodinu. Teprve den předtím nám policistův advokát oznamuje, že máme Kadlecovi zavolat druhý den, až budeme hodinu jízdy před Olomoucí...
Telefon zvedá po prvním zazvonění. "Přijeďte k hotelu Hesperia na kraji Olomouce," slyšíme instrukce. Na tamním parkovišti po chvíli spatříme krátkovlasého chlápka v modré bundě. V hotelu ale nezůstaneme. Namísto toho Kadlec zamyká svůj mobil v zaparkovaném autě, přisedá do našeho vozu a po chvíli kličkování v centru Olomouce přijíždíme k jakémusi baru. "Nepotřebuji, aby nás tam jelo víc," vysvětluje bývalý elitní policista. Ani uvnitř jeho opatrnost nekončí. Když nám servírka přinese kromě objednaných nápojů také čistý popelník, zničehonic ho obrátí a zkoumavě pozoruje. Po chvíli ho raději odnáší a bere si jiný. "Nezlobte se. Přinesla ho ona. Neznám ji. A nějakou zkušenost s popelníky už mám," krčí Kadlec rameny.
Co odstartovala kauza Vidkun
Právě ve schránce na nedopalky v restauraci Potrefená husa byly prostorové mikrofony, které zachytávaly Kadlecovy hovory s podnikateli a politiky. Především pak s byznysmenem Ivanem Kyselým a končícím hejtmanem za ČSSD Jiřím Rozbořilem. Také oni uvízli v síti protimafiánského útvaru ÚOOZ a žalobců z olomouckého vrchního státního zastupitelství v rámci operace Vidkun. Stejně jako Kadlec byli obviněni. Kyselý, blízký přítel exministra Ivana Langera, z účastenství na zneužití pravomoci veřejného činitele, Rozbořil z podplácení. Do čtveřice je doplnil Radek Petrůj, někdejší Kadlecův podřízený z odboru hospodářské kriminality. S výjimkou Rozbořila si všichni poseděli ve vazbě.
Chvíli si s Karlem Kadlecem bez zapnutého diktafonu vyprávíme o kauze Vidkun, která otřásla policejní i politickou scénou. Po razii padali nejprve zatčení policisté. Hejtman Rozbořil přišel rok před krajskými volbami o téměř jistý post lídra kandidátky ČSSD. Poté přišli na řadu šéfové Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). A vše vyvrcholilo policejní reorganizací, tedy slučováním útvarů. Reorganizace nejprve vyvolala koaliční krizi a málem i pád vlády, po jejím uskutečnění od policie odešli ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a šéf operace Vidkun Jiří Komárek z ostravské expozitury protimafiánského útvaru.
Na počátku razie, 13. října 2015, přitom vše vypadalo úplně jinak. Všichni obvinění působili jako "malé ryby". Hlavní zprávou totiž bylo zadržení exministra vnitra za ODS Ivana Langera a prohlídka jeho bytu. Jenže ten byl už druhý den ráno propuštěn a v případu nijak nefiguruje. Jak vyplývá z Kadlecova vyprávění, možná i proto zatím kauza Vidkun úplně "usnula".
ROZHOVOR S KARLEM KADLECEM SI PŘEČTĚTE V NEJNOVĚJŠÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 31. ŘÍJNA 2016.