Kabinet expremiéra Mirka Topolánka odkrývá své majetkové poměry. V neděli vypršel termín pro podání čestného prohlášení, v němž politici musejí na základě zákona o střetu zájmů přiznat příjmy nad rámec vládního působení. Topolánek podle něj stále splácí více než čtyřmilionový úvěr, dluhy má i řada jeho kolegů.
Exministři z Topolánkovy vlády se v čestných prohlášeních o majetkových poměrech, na jejichž odevzdání měli podle zákona o střetu zájmů čas do neděle, přiznávají k milionovým dluhům.
ČTĚTE TAKÉ: Milion za pronájem. Topolánkův kabinet odkrývá příjmy
Pomyslnému pořadí vévodí bývalý předseda vlády Mirek Topolánek, který stále splácí více než čtyřmilionový úvěr. Vlasta Parkanová uvádí, že je spoludlužnicí u skoro třímilionového úvěru. Bývalý šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil dluží přes milion korun.
Langer vydělával, stejně dluží
Ivan Langer uvedl, že splácí hypotéku dokonce ve výši čtyř a půl milionu korun. A další milion sto tisíc korun má půjčený od olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Oproti loňskému roku tak zvládl umazat dvě stě tisíc korun.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo půjčuje politikům? Rodina i protřelí podnikatelé
Na druhou stranu je jedním z mála politiků, který se přiznal i k příjmům nad rámec ministerského platu. Na nájemném si přišel téměř na půldruhého milionu korun.
Statisíce bokem si vydělala i senátorka Daniela Filipiová, která na pár měsíců vystřídala v křesle šéfa zdravotnictví kolegu Tomáše Julínka. Za překladatelskou činnost vykázala příjem dvě stě tisíc korun.
ČTĚTE TAKÉ: Fischer odkryl majetek. Loni si půjčil skoro milion korun
Jednoduchou práci s vyplněním prohlášení měl naopak bývalý ministr financí Miroslav Kalousek: všechny kolonky proškrtal.
Pokuty pro hříšníky? Sotva
Měsíční lhůtu, kterou členové Topolánkovy sestavy na vyplnění čestného prohlášení měli, dokázali podle údajů z internetových registrů na poslední chvíli dodržet všichni politici.
Za pozdní dodání čestného prohlášení by však politikům přesto nic vážného nehrozilo; benevolentní postup volí totiž i sami členové výboru, kteří dohlížejí na úplnost dokumentů.
"Necháváme většinou týdenní lhůtu na dodání. V té hříšníky vyzveme, aby svoji chybu napravili. Teprve když ani poté nereagují, můžeme to předat ke správnímu řízení podle místa bydliště," informuje předseda senátního mandátního a imunitního výboru Jiří Pospíšil z ODS.
Foto: ČTK, Robert Sedmík