V dluzích: Topolánkovi ministři <span>odhalili majetek</span>

Domácí
8. 6. 2009 12:00
Topolánkova vláda.
Topolánkova vláda.

Topolánkova vláda.Kabinet expremiéra Mirka Topolánka odkrývá své majetkové poměry. V neděli vypršel termín pro podání čestného prohlášení, v němž politici musejí na základě zákona o střetu zájmů přiznat příjmy nad rámec vládního působení. Topolánek podle něj stále splácí více než čtyřmilionový úvěr, dluhy má i řada jeho kolegů.

Exministři z Topolánkovy vlády se v čestných prohlášeních o majetkových poměrech, na jejichž odevzdání měli podle zákona o střetu zájmů čas do neděle, přiznávají k milionovým dluhům.

ČTĚTE TAKÉ: Milion za pronájem. Topolánkův kabinet odkrývá příjmy

Pomyslnému pořadí vévodí bývalý předseda vlády Mirek Topolánek, který stále splácí více než čtyřmilionový úvěr. Vlasta  Parkanová uvádí, že je spoludlužnicí u skoro třímilionového úvěru. Bývalý šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil dluží přes milion korun.

Exministr vnitra Ivan Langer dluží přes pět milionů korun.Langer vydělával, stejně dluží 

Ivan Langer uvedl, že splácí hypotéku dokonce ve výši čtyř a půl milionu korun. A další milion sto tisíc korun má půjčený od olomouckého podnikatele Ivana Kyselého. Oproti loňskému roku tak zvládl umazat dvě stě tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ: Kdo půjčuje politikům? Rodina i protřelí podnikatelé

Na druhou stranu je jedním z mála politiků, který se přiznal i k příjmům nad rámec ministerského platu. Na nájemném si přišel téměř na půldruhého milionu korun.

Statisíce bokem si vydělala i senátorka Daniela Filipiová, která na pár měsíců vystřídala v křesle šéfa zdravotnictví kolegu Tomáše Julínka. Za překladatelskou činnost vykázala příjem dvě stě tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ: Fischer odkryl majetek. Loni si půjčil skoro milion korun

Jednoduchou práci s vyplněním prohlášení měl naopak bývalý ministr financí Miroslav Kalousek: všechny kolonky proškrtal.

Pokuty pro hříšníky? Sotva

Jiří Čunek si s vyplněním majetkového formuláře dává vždy na čas.Měsíční lhůtu, kterou členové Topolánkovy sestavy na vyplnění čestného prohlášení měli, dokázali podle údajů z internetových registrů na poslední chvíli dodržet všichni politici.

Za pozdní dodání čestného prohlášení by však politikům přesto nic vážného nehrozilo; benevolentní postup volí totiž i sami členové výboru, kteří dohlížejí na úplnost dokumentů.

"Necháváme většinou týdenní lhůtu na dodání. V té hříšníky vyzveme, aby svoji chybu napravili. Teprve když ani poté nereagují, můžeme to předat ke správnímu řízení podle místa bydliště," informuje předseda senátního mandátního a imunitního výboru Jiří Pospíšil z ODS.

Foto: ČTK, Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ