V ODS se ozývá z regionů: Stop smlouvě z Lisabonu
11.07.2008 10:00
V řadách ODS přibývá hlasů volajících po stopce pro lisabonskou smlouvu. Po krachu evropského dokumentu v Irsku už několik oblastních sdružení občanských demokratů vyzvalo vládu, aby přerušila ratifikaci. Informoval o tom server iDnes.cz.
Jednou z místních organizací, která vyzvala vedení ODS k přerušení ratifikace je Polabí na Pardubicku, jehož členkou je poslankyně Alena Páralová. "Naše místní sdružení přijalo usnesení, ve kterém doporučuje vedení ODS zastavit proces ratifikace," uvedla zákonodárkyně.
DÁLE ČTĚTE: Summit EU: Ne irskému ne, ale řešení v nedohlednu
S podobnou iniciativou se ozvali také konzervativci ze Žďáru nad Sázavou, za něž je v parlamentu Miroslava Němcová. "Měli jsme oblastní sněm a jeden z členů tam navrhl usnesení, které výkonnou radu ODS vyzývá, aby se nepokračovalo v ratifikaci lisabonské smlouvy," řekla iDnes.cz Němcová.
Co je lisabonská smlouva |
Smlouva má místo neschválené euroústavy reformovat instituce EU.
Nově zavádí cosi jako společného ministra zahraničí a prezidenta EU: konkrétně představitele pro zahraničí a bezpečnost, resp. předsedu Evropské rady, který by byl volen na dva a půl roku.
Počet členů Evropského parlamentu snižuje o 34 na 751.
Rozděluje také pravomoci mezi EU a členské státy s možností jejich obousměrného přenosu - tzv. oboustranné flexibility. |
Poté, co před měsícem odmítli evropskou smlouvu v referendu Irové, přibylo i odpůrců textu mezi senátory z ODS. Teplický Jaroslav Kubera se nechal slyšet, že za poslední dobu se skupina „nepřátel“ smlouvy rozšířila minimálně o čtyři zákonodárce.
Nesouhlas s lisabonskou smlouvou není u ODS nic nového. Většina jejích politiků tvrdí, že jde jen o mírně upravenou euroústavu a že speciálně po neúspěchu v Irsku by se s ratifikací v národních parlamentech mělo přestat.
Byli to ostatně senátoři ODS, kteří prosadili, aby se český parlament ke schvalování lisabonské smlouvy vrátil až tehdy, kdy její ústavnost prozkoumá Ústavní soud. Roli hraje i to, že velkým bojovníkem proti dokumentu je i prezident Václav Klaus.
DÁLE ČTĚTE: Senátoři poslali smlouvu z Lisabonu k soudu
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.