Ve výdajích na chudé Česko kulhá za Evropou

Domácí
30. 12. 2016
Ve výdajích na sociální dávky Česko znatelně zaostává (ilustrační foto).
Ve výdajích na sociální dávky Česko znatelně zaostává (ilustrační foto).

Ve výdajích na sociální dávky Česko dlouhodobě zaostává za průměrem Evropské unie. S 19,7 procenta HDP je na devátém "nejnižším" místě. Průměr EU je 28,7 procenta. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné analýzy evropského statistického úřadu Eurostat.

Nejnižší výdaje podle statistiků má Lotyšsko, 14,5 procenta HDP, a Litva, 14,7 procenta. Naopak nejvyšší jsou u Francie, 34,3 procenta, a u Dánska, 33,5 procenta. Rozpětí mezi jednotlivými členskými státy EU je zkrátka široké. "Odráží to rozdíly v životní úrovni," konstatovali evropští statistici s tím, že kromě toho to svědčí i o tom, že každá z evropských zemí se musí vypořádávat s vlastními demografickými, ekonomickými a sociálními rozdíly.

V Česku tak mají nejvyšší podíl na sociálních výdajích starobní a pozůstalostní důchody (47,2 procenta) jenom těsně následované na nemocenské a péči o handicapované (38 procent), tedy invalidní důchody. Na podporu rodin s dětmi jde podle evropských statistiků necelých devět procent a na nezaměstnanost a podporu bydlení chudých lidí tři procenta.

Největší podíl výdajů na penze má podle dat Řecko a Polsko (přes šedesát procent). V podpoře rodin s dětmi pak vede malé, ale bohaté Lucembursko (15,6 procenta). Z dat dále vyplývá, že na dávky nezaměstnanosti z hlediska podílu sociálních výdajů nejvíce vydávají Irové a do sociálního bydlení nejvíce investují Britové.

Data v analýze pocházejí z let 2011 až 2014, podrobně jsou pak rozepsané v roce 2014.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné