Ve výdajích na sociální dávky Česko dlouhodobě zaostává za průměrem Evropské unie. S 19,7 procenta HDP je na devátém "nejnižším" místě. Průměr EU je 28,7 procenta. Vyplývá to z čerstvě zveřejněné analýzy evropského statistického úřadu Eurostat.
Nejnižší výdaje podle statistiků má Lotyšsko, 14,5 procenta HDP, a Litva, 14,7 procenta. Naopak nejvyšší jsou u Francie, 34,3 procenta, a u Dánska, 33,5 procenta. Rozpětí mezi jednotlivými členskými státy EU je zkrátka široké. "Odráží to rozdíly v životní úrovni," konstatovali evropští statistici s tím, že kromě toho to svědčí i o tom, že každá z evropských zemí se musí vypořádávat s vlastními demografickými, ekonomickými a sociálními rozdíly.
V Česku tak mají nejvyšší podíl na sociálních výdajích starobní a pozůstalostní důchody (47,2 procenta) jenom těsně následované na nemocenské a péči o handicapované (38 procent), tedy invalidní důchody. Na podporu rodin s dětmi jde podle evropských statistiků necelých devět procent a na nezaměstnanost a podporu bydlení chudých lidí tři procenta.
Největší podíl výdajů na penze má podle dat Řecko a Polsko (přes šedesát procent). V podpoře rodin s dětmi pak vede malé, ale bohaté Lucembursko (15,6 procenta). Z dat dále vyplývá, že na dávky nezaměstnanosti z hlediska podílu sociálních výdajů nejvíce vydávají Irové a do sociálního bydlení nejvíce investují Britové.
Data v analýze pocházejí z let 2011 až 2014, podrobně jsou pak rozepsané v roce 2014.