Vláda chce zastavit <span>týrání dětí.</span> Zatím ale neví jak

Domácí
30. 9. 2008
bez popisku 98593
bez popisku 98593
Ministryně Stehlíková zahájila kampaň proti násilí na dětech.

Ministryně Džamila Stehlíková představila novou strategii prevence násilí na dětech. Má trvat deset let a kampaň má nejen upozornit na problém týraných dětí, ale také podpořit výchovu v rodinách. Už dnes je ale jasné, že ministři zatím netuší, čím celé desetileté období naplní.

Desetiletou strategii dnes ministři prezentovali na konferenci Prevence násilí na dětech. Celou strategii má na starosti Džamila Stehlíková. "V současnosti připravujeme akční plán," řekla dnes ministryně. Má vzniknout vládní Rada pro rodinu a děti, v jejím čele má stát premiér. "Chceme léčit příčiny týrání dětí," řekl premiér Topolánek. A slíbil legislativní změny.

Poslední případy týrání dětí

Kauza Kuřim 

Osmiletého Jakuba a desetiletého Ondru týrali jejich příbuzní. Bili je, zraňovali a zamykali v klecích. Soud obvinil celkem sedm lidí, kterým hrozí pět až dvanáct let vězení.

Honzík Rokos

Pětiletého Honzíka loni o prázdninách unesla jeho vlastní matka Antonie Stašková a její přítel Pavel Grepl. O půl roku později jej zabili, nejprve mu Grepl píchl do žíly jed, jeho matka jej pak ubodala. Soud Staškové vyměřil trest dvacet čtyři let, její druh dostal o čtyři roky míň.

Dunkovi

V srpnu soud poslal za mříže manžele Dunkovy za týrání jejich synů. Ty policie našla zamčené v komoře mezi špínou a výkaly, starší z nich měl jizvy na rukou. Květa Dunková stráví za mřížemi dva a půl roku, její manžel Lubomír pět let.

Na příští rok ministryně připravuje mediální kampaň, která má oslovit hlavně rodiče. Stehlíková si od ní slibuje celospolečenskou debatu o výchově dětí a jejich týrání. "Představí se v ní známé osobnosti, jejichž jména nechci prozradit," řekla Stehlíková.

Ve hře je několik variant

Kampaň je zatím jediným bodem desetileté strategie. Na dotaz, jak bude dál pokračovat, odpovídá Stehlíková neurčitě. Podle ní by další pokračování mělo vycházet z toho, jak úspěšná bude mediální předehra. Ve hře jsou zatím různé varianty, například výuka rodičů k zodpovědné péči o děti. Přesné informace ale zatím ministryně nemá. Mediální kampaň má stát deset milionů korun.

Aktivita se tak přesouvá na jiná ministerstva. Některá připravují legistativní změny, které mají pomoci hlavně rodinám s dětmi. Zřejmě nejvíc návrhů zákonů připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. "Chystáme takzvaný rodinný balíček," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ náměstek ministra Marián Hošek. V návrhu je například podpora matek s dětmi, které mají problém získat zaměstnání, nebo otcovská dovolená. "Teď sílí tlak na to, aby se vytvářely nové kapacity péče o děti," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ Hošek.

ČTĚTE TAKÉ: Stehlíková chce ochránit děti před hazardem

Naopak ministerstvo zdravotnictví nové zákony kvůli týrání dětí nechystá. "Nejsou potřeba. Stačí kvalitní lékařská péče," řekl ministr Julínek. Dětští lékaři jsou totiž často prvními, kdo týrání odhalí. Legislativní změny, které by garantovaly dobrou péči, jsou podle něj zahrnuty v připravované reformě zdravotnictví.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné