Vláda i strany chtějí Česko vytrhnout ze spárů korupce
22.11.2009 14:55
Vláda i strany se chystají ještě před sněmovními volbami předložit návrhy protikorupčních opatření. Mají se týkat mimo jiné veřejných zakázek, trestní odpovědnosti firem nebo také fungování policie. Vyplynulo to z vyjádření v dnešním pořadu Otázky Václava Moravce. Téma oživil propad Česka v mezinárodním žebříčku hodnocení míry korupce ze 45. na 52. místo.
"Vláda v rámci opatření proti korupci předloží návrhy, které se budou týkat policejních odposlechů, aktivit obchodních firem a organizací, zejména kapitálových společností a akcií na jméno," uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. "Rádi bychom se dotkli také trestní odpovědnosti právnických osob a z naší strany justiční se jeden bod bude týkat také příslušníků policie," dodala ministryně.
ČTĚTE TAKÉ: Korupce v Česku roste kvůli politikům a justici
Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka k tomuto výčtu zařadil potřebu úpravy služebního zákona, který by měl definovat hranice politického vlivu při obsazování jednotlivých úřadů. Vláda by se měla zabývat také fungováním státních a polostátních firem a pomoci zlepšit poslanecké návrhy včetně zákona o lobbingu, míní Ondráčka.
Novou verzi právě tohoto zákona chce do konce roku předložit ČSSD, řekl její místopředseda Bohuslav Sobotka. Chce, aby tato norma získala širší politickou podporu a mohla být přijata ještě před volbami. Jeden z lídrů TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že s tímto návrhem nemá problém. Podotkl ale, že jeho původní verze by ničemu nepomohla. "Nepřineslo by to žádné nasvícení toho nelegálního lobbingu," dodal.
ČSSD chce do konce volebního období prosadit novelu loterijního zákona s cílem regulovat hazard, zpřesnit použití výtěžku ze sázek a posílit pravomoci obcí. Kritici této novely stále argumentují tím, že ministerstvo financí chystá vlastní úpravy tohoto zákona.
ČTĚTE TAKÉ: Detektiv chtěl za peníze ovlivnit případ
Sociální demokraté podle svého místopředsedy chtějí rovněž novelizovat zákon o veřejných zakázkách s cílem uložit zveřejňování dokumentů s nimi souvisejících. "Abychom se také pokusili ze systému veřejných zakázek vyloučit firmy, které mají anonymní vlastnictví," uvedl Sobotka s tím, že by kvůli tomu mohla být svolána mimořádná schůze sněmovny. O zprůhlednění veřejných zakázek usiluje také Kalousek, podle něj by se o veřejné zakázky měly ucházet pouze firmy s naprosto jasnou vlastnickou strukturou.
"Samozřejmě, že je potřeba přijmout některé normy, ale nesmí to být plácnutí do vody," dodal.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.