<span>Vláda je zkorumpovaná</span>, tvrdí Bursík. Fischer chce omluvu

Domácí
26. 1. 2010 16:25
Poslanci se sejdou ve sněmovně ve středu (ilustrační foto).
Poslanci se sejdou ve sněmovně ve středu (ilustrační foto).

Poslanci se sejdou ve sněmovně ve středu (ilustrační foto).Stačilo půldruhé hodiny, kdy poslanci navrhovali změny a priority v programu první letošní schůze, a bylo po všem. Politici se ztratili ve změti vlastních návrhů, a tak se shodli: raději budeme pokračovat až zítra. Hned po ránu. Předtím ale ještě stihl poslanec Martin Bursík obvinit vládu z korupce. Premiér Fischer za to žádá omluvu.

O odklad hlasování, které by mělo určit přesný harmonogram, podle něhož se budou jednotlivé body-zákony projednávat, požádali poslanci ODS. Naposled se podobné zrušení schůze hned v první den odehrálo před rokem. Tehdy si velmi krátký pracovní den ve sněmovně vyžádal fakt, že se poslanci na programu vůbec neshodli.

Nebudeme hlasovat, když to neuvidíme

Alespoň na jedné věci se nakonec zákonodárci shodli: Program chceme písemně, než budeme hlasovat. Obvykle trvá sněmovně schválení programu něco málo přes hodinu. Tentokrát však ani více než hodina na schválení nestačila. Důvod?

K TÉMATU: Politické vysvědčení: Fischer prospěl, strany propadly 
                   Premiér Fischer: Ministerstva budou šetřit, i na platech

O Fischerově vládě Bursík řekl, že je zkorumpovaná.Komunisté v organizačním výboru navrhli, aby se v návrhu programu objevily jen zákony, které mají nejblíž k dokončení. Tedy normy ve druhém a třetím čtení. Přestože je běžné, že v návrhu jsou také zákony zcela nové. Všechny parlamentní strany se pak přímo na schůzi u řečnického pultíku snažily na program a přesně určené dny vměstnat svoje vlastní nejnovější zákony.

Náš zákon se musí stihnout

A nebylo jich málo. Blíží se totiž start kampaně, a proto se pět měsíců před volbami strany snaží zviditelnit zákony, které odkazují na budoucí trumfy volebních programů. A chtějí je také schválit.

ČSSD chce za každou cenu na schůzi jednat o třináctých důchodech, progresivním zdanění a náhradním výživném. Ale společně s menšími stranami také o akciích na majitele a lobbingu.

Lidovci trvají na projednání loterijního zákona, který by zdanil hazard, a také na novele trestního řádu s návrhem na agenta provokatéra.

Bursík: Vláda se chová korupčně

Otevřený dopis premiéra Fischera poslanci Bursíkovi

Pane poslanče Bursíku,
v dnešní rozpravě Poslanecké sněmovny k návrhu programu jste vystoupil s návrhem na zařazení nového bodu - Vašeho poslaneckého návrhu zákona - a v rámci zdůvodnění návrhu jste obvinil vládu České  republiky z korupčního jednání. Nehodlám polemizovat s  Vámi vznesenými argumenty ohledně stanoviska vlády k Vašemu návrhu  zákona. Na svůj názor máte jistě právo a já respektuji, že je jiný než názor vlády. Co však přijmout nemohu je obvinění z korupce, které jste na adresu vlády rovněž vyslovil. Učinil jste tak bez jakéhokoli důkazu a já se jménem svým i jménem vlády proti Vašemu obvinění důrazně ohrazuji. Vaše slova jsou za hranou slušnosti.

Mám-li Vás i nadále považovat za slušného člověka, žádám Vás tímto o veřejnou omluvu.

 

Jan Fischer

předseda vlády České republiky

Zelení zase ostře napadli velké strany i vládu a požadovali zařazení "svého" horního zákona, zákona o omezení poslanecké imunity a také zákona, který by zakázal takzvané přílepky k jednotlivým normám. Bývalý šéf zelených Martin Bursík navíc obvinil vládu, že její záporné stanovisko k novele horního zákona naznačuje korupční jednání. Premiér Fischer od něj za to žádá veřejnou omluvu.

Komunisté pro změnu žádají projednat zákoník práce, který vrátí vyšší mateřskou a proplácení prvních tří dnů nemocenské. TOP 09 chce zase rychle schválit zákon, kterým se politické strany dobrovolně vzdají části svých příjmů.

Ale například i nezařazená poslankyně Věra Jakubková vystoupila při navrhování bodů s dlouhým proslovem k premiéru Janu Fischerovi, kterého vyzvala k tomu, aby další schůzi vlády vedl kvůli smogové situaci na Ostravsku.

Naopak jakoby bez větší pozornosti strany zatím nechávají na možné další jednání například zrušení zdravotnických poplatků anebo zákony vrácené Senátem a prezidentem. K přehlasování veta totiž potřebují 101 hlasů a ČSSD, která o normy stojí, chybí nemocní poslanci.

Foto a ilustrační foto: Jan Schejbal, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ