Na všechny informace o tom, jaký byl podíl premiéra Petra Nečase na novoroční amnestii tehdejšího prezidenta Klause, Úřad vlády nejprve uvalil přísné embargo. Po zásahu rozkladové komise však asi bude muset s informacemi vyjít na světlo.
Protikorupční sdružení Lepší Kladno, jedna z organizací, které žádaly úřady o podrobnější informace k přípravě novoroční amnestie Václava Klause, slaví první úspěch. Ačkoli to zpočátku vypadalo, že z Pražského hradu i Úřadu vlády nevydoluje ani slovo, nyní vláda přiznává, že příslušné informace dál tajit nemůže.
Lepší Kladno, jehož mluvčím je bývalý předseda strany Liberálové.cz (LiRA) Milan Hamerský, obeslalo nejvyšší úřady sérií dotazů na konci ledna. "Jde o ústavní právo prezidenta, které nemusí nikomu zdůvodňovat," vysvětlil obratem prezidentův tajemník Ladislav Jakl, proč Hrad všechny informace o amnestii utají.
Stejně uspělo Lepší Kladno zpočátku i ve Strakově akademii. "Vámi požadované informace se nevztahují k činnosti Úřadu vlády České republiky," stálo v odpovědi ze 4. února. Sdružení se ale nedalo a na postup dotyčného úředníka si stěžovalo. Stížnost řešila 4. března rozkladová komise Úřadu vlády a dospěla k přesně opačnému názoru: "Amnestie prezidenta republiky se nepochybně týká také působnosti vlády a jejích členů, neboť předseda vlády rozhodnutí o amnestii spolupodepisuje a vláda za takové rozhodnutí odpovídá."
Vedoucí vládního úřadu Lubomír Poul proto 14. března nařídil svým úředníkům, aby odpovědi na dotazy protikorupčního sdružení vypracovali znovu - a pořádně. Pokud poskytnutí informací o amnestii nebude bránit důvodná překážka, třeba kdyby šlo o informace podléhající utajení, musí je úřad vydat.
Lepší Kladno se Úřadu vlády dotazovalo mimo jiné na to, kdy přesně byl vládě či některému jejímu členovi oznámen úmysl prezidenta vyhlásit amnestii, zda byl text amnestie projednán vládou před jejím vyhlášením, zda se na přípravě jejího textu podílel některý člen vlády, kdo konkrétně to byl či zda a kým si nechala vláda vypracovat studii o dopadu amnestie.
Na všechny tyto otázky se tak sdružení a jeho prostřednictvím i veřejnost možná už brzy dozví odpovědi. "Vítáme, že vedoucí Úřadu vlády vyhověl naší stížnosti na nezákonný postup svých podřízených. Rozptýlit řadu důvodných pochybností by však neměl pouze Úřad vlády, ale především premiér Nečas," říká mluvčí sdružení Milan Hamerský.