Odpůrci důchodové reformy se zrušení nového pilíře penzijního systému nedočkají. Alespoň ne za současné vlády Jiřího Rusnoka. On-line deníku TÝDEN.CZ to sdělilo ministerstvo financí. Prý ale nepodpoří ani změny, které navrhuje jeho bývalý šéf Miroslav Kalousek (TOP 09).
"V minulých letech proběhla celá řada změn, nyní je potřeba s určitým časovým odstupem analyzovat dopad těchto změn a nechat občana chvíli oddechnout. Proto nebudeme prosazovat či podporovat žádné další změny, včetně navržených změn druhého pilíře," konstatoval mluvčí resortu Ondřej Šrámek.
Právě premiér Jiří Rusnok přitom patřil mezi spolutvůrce současné penzijní reformy. Jako známý ekonom se účastnil zasedání takzvané druhé Bezděkovy komise, která měla pro reformu připravit podklady, i zasedání Národní ekonomické rady vlády (NERV). Ve svých četných vystoupeních na veřejnosti ji hájil. Jako šéf penzijního fondu ING však nakonec prohlásil, že kvůli nedostatečné politické shodě na podobě reformy jeho společnost spoření v novém, takzvaném druhém pilíři nabízet nebude. Kvůli tomuto svému prohlášení pak musel opustit post prezidenta oborové Asociace penzijních fondů.
Takzvaný druhý pilíř zavedla bývalá vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM od počátku letošního roku. Lidé si v jeho rámci mohou odvádět část sociálního pojištění ze státního pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností. Podmínkou je, že dají část peněz ze svého. Budou pak sice po odchodu do penze pobírat druhý důchod, ten státní ovšem budou mít kvůli nižším odvodům menší.
Zájem o nové spoření však není příliš velký, do druhého pilíře v prvním půlroce vstoupilo pouze 74,5 tisíce lidí. Nečasova vláda i penzijní společnosti jich čekaly několikrát více. Proto se ministerstvo financí ještě za bývalého ministra Miroslava Kalouska rozhodlo upravit některé parametry nového spoření. Mimo jiné chtělo otevřít druhý pilíř znovu lidem starším 35 let. Pro ty totiž je možnost vstupu od letošního července uzavřena. Pozitivní novinkou by byla i možnost z druhého pilíře vystoupit. To v současnosti není možné. Kalousek to chce lidem umožnit po pěti letech spoření, ale jen na tři měsíce.
Kvůli úspoře času - i případné neochotě budoucí Rusnokovy vlády - však změny nakonec předložil jako svou iniciativu spolu se skupinou dalších poslanců. Návrh čeká ve sněmovně na projednání. Otázkou bude, jak druhý pilíř dopadne po případném vítězství sociální demokracie ve volbách. Ta totiž již před časem avizovala, že jej chce zrušit.