Politická krize
Vláda má důvěru. Poslanci soutěžili v urážkách a vtipech
26.04.2011 21:49 Původní zpráva Aktualizováno 26.04. 22:16
Vládní koalice ODS, TOP 09 a VV ustála hlasování o nedůvěře. Hlasování vyvolaly opoziční ČSSD a KSČM. Proti vyslovení nedůvěry, tedy za pokračování koaličního kabinetu Petra Nečase, hlasovalo všech 114 přítomných poslanců ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Pro návrh nedůvěry vládě bylo 84 poslanců.
Opozici podpořili také bývalí členové klubu VV Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml. Hlasování se neúčastnila poslankyně VV Jana Suchá, která se ze schůze omluvila od večera a nebude přítomná ani ve středu a ve čtvrtek. Suchá je poslankyní, o níž se na začátku vládní krize spekulovalo jako o možné rebelce. Z opozice chyběl Petr Jalowiczor (ČSSD).
Samotnému hlasování o vyslovení nedůvěry Nečasově vládě nicméně předcházela několikahodinová debata, při které se zástupci opozice a koalice vzájemně osočovali. Terčem kritiky se staly především rozhádané Věci veřejné, Vít Bárta a "fízlovské" praktiky jeho někdejší bezpečnostní agentury ABL, ale i noví ministři v obměněném trojkoaličním kabinetu v čele s šéfem vnitra Janem Kubicem.
"Paní kolegyně Peake, prostřednictvím předsedající, už jste si prohlédla svoji ložnici?" halekal například od řečnického pultíku středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath na šéfku poslanců Věcí veřejných. Narážel tím na fakt, že její předchůdkyně ve funkci Kristýna Kočí našla v ložnici po vyloučení z Věcí veřejných štěnici.
Bývalý předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek zase nezapomněl zdůraznit, jak před volbami v roce 2006 poškodil ČSSD nový ministr vnitra a tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Kubice. "Takzvaná Kubiceho zpráva, zprefabrikovaný elaborát, obsahovala lži, polopravdy a konstrukce zaměřené jednostranně proti levici. Byla zveřejněna čtyři dny před volbami do sněmovny a byla tedy těžkým zásahem do volební kampaně," rozčiloval se.
Současný šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si pak dokonce postavil před lavici upravenou dopravní značku s nápisem "STOP VLÁDĚ". Vypůjčil si ji od odborářů, kteří na začátku schůze protestovali proti trojkoaličnímu kabinetu v okolí sněmovny. "Míra špíny, kterou do ní současná vládní garnitura přinesla, překračuje mez," hřímal.
Zástupci koalice se čas od času pokusili salvu kritiky z řad ČSSD a KSČM mírnit. "Reformy, dámy a pánové, mají svůj smysl... To je to důležité, kvůli čemu má význam pokračovat v činnosti této vlády," apeloval například premiér Petr Nečas. Když ale například Peake vysvětlovala, proč Věci veřejné vládu podpoří, ozývalo se z levé části sálu něco jako bučení.
Rath: Kalouska mám za slušňáka
Zanedlouho už nicméně poslouchal výtky málokdo. A to se schůze protáhla pozdě do večera. Ministerské židle, na jejichž osazenstvo opozice útočila, však byly poloprázdné. A poslanci, kteří neodešli ze sálu, četli noviny či surfovali na internetu.
Šanci zaujmout kolegy měli jen řečníci, kteří se rozohnili nebo do svého vystoupení zařadili nějakou vtipnou průpovídku. Například ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 kolegy rozesmál, když poučoval poslance ČSSD Jana Chvojku, aby si příště přinesl všechny papíry, na které mu projev napsali. "Chtěl jsem upozornit pana poslance Chvojku, že zjevně v jeho vystoupení vypadla poslední věta. Ta poslední věta, která by zněla: Z uvedeného vyplývá, že jediný slušný člověk v Poslanecké sněmovně jsem já," uvedl Kalousek.
Doslova výbuch smíchu pak otřásl sněmovnou, když Rath před poslanci tvrdil, že za slušného člověka považuje i Kalouska. "Klid v sále. Pan poslanec Rath neřekl nic urážlivého," musel dokonce mírnit kolegy místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek ČSSD. Sklidil ale zase jen smích.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.