Premiér Mirek Topolánek v živém televizním přenosu oznámil, že vláda na jednání sněmovny ani tentokrát nepustí smlouvy o americkém radaru. Kabinet se tak rozhodl na mimořádném jednání, protože nechce riskovat. Opozice, která chtěla radar na jednání poslanců zařadit, má ve sněmovně nyní většinu.
Koalice přišla o dva hlasy poslanců Kvapila a Hinka, kteří jsou vážně nemocní. A navíc jí chybí tři ministři, kteří jsou v zahraničí kvůli jednáním souvisejícím s českým předsednictvím Evropské unii. Opozice odmítla ve sněmovně obvyklé párování, tedy, že by se hlasování nezúčastnilo pět jejích poslanců. "Chtěli jsme zabránit podobné situaci jako s našimi vojáky v Afghánistánu, kdy vlastně neschválením mise byly ohroženy životy," řekl v televizi premiér.
ČTĚTE TAKÉ: USA chtějí protiraketovou obranu použít při smlouvání
Zelení v parlamentu odsunuli únorové jednání o radaru
Kudy z obstrukce
Jednání poslanců provázely celé odpoledne obstrukce. Po několika hodinách se jim nepodařilo schválit ani program, podle kterého by měli hlasovat. Opozice díky momentální převaze do návrhu programu dostala body, na kterých jí záleželo.
Kromě radaru chtěla opozice zpovídat premiéra v nejnovější kauze týkající se Marka Dalíka a jeho ovlivňování novinářů. V programu se také ocitl návrh na zřízení sněmovní vyšetřovací komise k policejnímu spisu Krakatice a na zbavení mlčenlivosti expolicisty Karla Tichého, který na spisu o mafiánském bossovi Mrázkovi pracoval.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek využil krok vlády k ostrému výpadu. "Jsem přesvědčen, pokud by se vláda nezachovala takto zbaběle, že ve středu mohly být tyto smlouvy smeteny ze stolu. Vláda tuto zdržovací taktiku nemůže hrát donekonečna," řekl.
Zelení bojovali
Koalice zkoušela převaze opozice vzdorovat už odpoledne, ale neuspěla. Zelení navrhovali projednávání smluv znovu odložit jako v únoru. "Důvody jsou stejné jako při minulé schůzi sněmovny. Stále neexistující stanovisko americké administrativy a potřeba jednání o možných alternativách zařazení systému do Severoatlantické aliance," řekl předseda poslanců Strany zelených Přemysl Rabas.
"To neznamená, že bychom na ratifikační proces rezignovali," zdůraznil premiér. Vláda může tyto smlouvy kdykoli vrátit zpět do sněmovny. Topolánek připomněl, že stále platí souhlas Senátu, který smlouvy schválil již loni v listopadu. K jednání o smlouvách se chce vláda vrátit po jednání s americkou administrativou a po summitu NATO ve Štrasburku a Kehlu.
Foto: Karel Šanda, Robert Sedmík