Vláda v pondělí zaujala neutrální stanovisko k novele o podpoře výzkumu, vývoje a inovací z veřejných peněz, která měla odstranit nejasnosti v možnostech dotování některých nákladů ve výzkumu. Vyplývá to z konečných výsledků pondělního jednání ministrů. Návrh z pozice poslance podal vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Předloha mění některé novinky, jež byly nedávno schváleny ve vládní normě.
Bělobrádkova novela by umožnila jednoznačně dotovat provoz institucí, které se výzkumem a vývojem zabývají, nejen konkrétní projekty. Řeší také financování pořizovací ceny investice, která by sloužila k výzkumu, a dalších provozních nákladů, zejména různého materiálu. "Novela zákona přichází se zpřesněním definice způsobilých nákladů, která řeší výkladové nejasnosti i právní nejistotu poskytovatelů finančních prostředků na výzkum, vývoj a inovace," uvedl Bělobrádek v důvodové zprávě.
Kabinet měl podle podkladů od vládních legislativců upozornit na to, že předloha by přinesla v poměrně krátké době už několikátou zásadně odlišnou úpravu takzvaných způsobilých nákladů. Snížilo by to právní jistotu všech, kterých by se týkala, stálo v návrhu stanoviska.
V novele by bylo podle vládních legislativců navíc nutné vyřešit návaznost na unijní předpisy tak, aby neohrozila možnost výjimky z jinak obecně platného zákazu udělování veřejných podpor.
Obdobnou, ač o něco širší novelu podala už dřív skupina poslanců ze všech sněmovních stran kromě KDU-ČSL. Některé novinky, jak byly přijaty ve vládní předloze, podle nich paralyzují systém financování výzkumu a vývoje a ohrožují čerpání evropských fondů. Kabinet se k tomuto návrhu postavil záporně. O obou předlohách budou rozhodovat zákonodárci. Od některých poslanců za TOP 09 už zazněla na adresu Bělobrádkovy novely na sněmovním plénu nařčení z plagiátorství.