Koaliční kabinet ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL bude podle očekávání vládnout s důvěrou sněmovny. Poslanci hlasovali o jejím vyslovení téměř čtyři měsíce od voleb. Rozhodování předcházela zhruba jedenáctihodinová debata, které dominovala kritika opozice.
V samém úvodu jednání sněmovny před poslance předstoupil prezident Miloš Zeman. Upozornil na rozdíly mezi programovým prohlášením vlády a koaliční smlouvou a vyjádřil pochyby, zda vláda najde dostatek prostředků na splnění svých slibů. Zákonodárcům také nastínil Skandinávií inspirovanou vizi české budoucnosti.
Pro důvěru vládě hlasovalo všech 110 přítomných koaličních poslanců. Lidovec Ivan Gabal byl omluven. Proti bylo 38 přítomných poslanců TOP 09 a Starostů a ODS. Všech 33 komunistů se hlasování zdrželo. Zástupci hnutí Úsvit opustili před rozhodováním jednací sál, jak dopředu avizovali. Kromě nich a Gabala nebyli hlasování přítomni taky čtyři poslanci TOP 09 a Starostů.
Hlasování podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ukázalo, že vláda by pro některé své návrhy mohla získat i širší podporu. Kabinet podle něj nyní bude intenzivně připravovat legislativní plán, tedy jakýsi jízdní řád zákonů, které chce předložit.
Šéfa ANO a vicepremiéra Andreje Babiše překvapila délka debaty. "Myslel jsem, že to bude kratší," poznamenal. Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek doufá, že vláda vydrží celé volební období.
"Podle očekávání vláda získala důvěru. Sluší se popřát jí hodně úspěchů. Nicméně programové prohlášení je zcela nevěrohodné," řekl místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Zopakoval, že jde o vládu neúcty k zákonům i o vládu, která nebude rozpočtově odpovědná.
O důvěře vládě rozhodovalo 181 poslanců z celkového počtu 200. Týmu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by tedy stačilo pro její získání 91 hlasů.
Poslanci hlasovali veřejně v abecedním pořadí. Pozici prvního hlasujícího si sám vylosoval předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), což vzbudilo v sále smích i potlesk. Šéf dolní komory zdůraznil, že má nejméně dvě stovky svědků na to, že losování nezmanipuloval.
Sněmovna po hlasování o důvěře vládě únorovou schůzi ukončila. Zbývající body - komunistický návrh na referendum o zrušení církevních restitucí, návrh rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu a debatu o současné situaci na Ukrajině odložila. Další schůze dolní komory se plánuje ve druhé polovině března.