Vláda by měla zabránit všemi dostupnými právními a diplomatickými postupy uplatňování kvót na přidělení migrantů do České republiky. Takový požadavek bude při jednání sněmovny o uprchlících prosazovat opoziční KSČM. Podle opozičního Úsvitu by měla dolní komora vyzvat kabinet, aby kvóty na přerozdělení uprchlíků nedodržovala a aby se po vzoru Slovenska obrátila na Evropský soudní dvůr.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Kvóty podle usnesení navrhovaných KSČM "deformují základní pilíře výstavby integrující se Evropy", uvedli komunisté v tiskové zprávě. Sněmovna by měla uvést, že dohodu visegrádské skupiny, v níž Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko kvóty odmítly, nedodrželo nejen Polsko, ale ani Česko. Komunisté poukazují na to, že potom, co byla ČR ohledně kvót přehlasována na zasedání unijních ministrů vnitra, neotevřela tuto věc na následném evropském summitu.
Dolní komora by měla podle návrhů KSČM uložit ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), aby přispěl v mezinárodních institucích k ukončení bojů v Sýrii a sporu v severní Africe, které jsou příčinami migrační vlny. Čeští ministři by taky měli trvat na ochraně vnějších hranic EU a vláda by měla pracovat na zajištění státní hranice, pokud ochrana schengenského prostoru selže, žádají komunisté.
Úsvit v tiskové zprávě tvrdí, že vláda má nyní poslední šanci ukázat, že bude proti kvótám bojovat. "Buď hájí zájmy českých občanů, nebo je to vláda bruselských kolaborantů," uvedl předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch.
Rovněž opoziční ODS už dříve uvedla, že vláda by se měla připojit k žalobě, kterou chce proti kvótám podat Slovensko. Kabinet podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) kvóty dlouhodobě odmítal a nadále s nimi nesouhlasí, respektuje ale vůli většiny členských zemí.