Vše směřuje k tomu, že v pátek 10. června se v Česku zastaví vlaky. Odbory chystají jednodenní stávku na protest proti vládním reformám, řekl v ČT šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.
Odboráři chtějí stávkovat, pokud se s kabinetem nedohodnou na změně jeho reformních plánů. Ministr financí Miroslav Kalousek v Otázkách Václava Moravce uvedl, že vláda si předsevzala zreformování veřejných financí a nátlak ji od toho neodradí.
"V pondělí máme zasedání. Já věřím, že tam padne rozhodnutí (o vyhlášení stávky). Kdybych měl odpovědět sám za sebe, já bych již dávno organizoval generální stávku a nátlakové akce... Pokud jde o termín, dodržíme, co jsme slíbili na tripartitě - že do 10. června se bude jednat," uvedl Dufek. Dodal, že udělá vše pro to, aby asociace v pondělí konání stávky odsouhlasila.
Asociace je druhou největší centrálou v zemi. K jejím členům patří právě i vlivné Odborové sdružení železničářů . Největší odborovou centrálou v republice je Českomoravská konfederace odborových svazů. Její vedení už dříve uvedlo, že chystaný protest v dopravě podporuje. Podle Dufka na nátlakových akcích budou spolupracovat obě centrály a všechny odborové svazy.
Stávku chystá koalice dopravních svazů. Šéf odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík před pár dny řekl, že by se mohla konat nejen na železnici, ale i v městské a silniční dopravě.
Centrum protestů by podle předáka bylo v Praze, akce by se dotkly i dalších měst a celé země. "V Česku vláda většinou jednala pod nátlakem. Je potřeba vytvořit takový nátlak," dodal Dufek.
Kalousek: Nenecháme se zatlačit
Premiér Petr Nečas už několikrát zopakoval, že země reformy potřebuje. S odboráři bude podle něj ale vláda dál jednat.
Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl, že se vláda přihlásila k tomu, že bude veřejné rozpočty reformovat. "Těžko se můžeme nechat donutit jakýmkoliv tlakem, abychom to nedělali," dodal.
Co se odborům nelíbí |
Odbory kritizují připravovanou zdravotnickou, důchodovou, sociální i daňovou reformu. U důchodové reformy se stavějí proti případnému dobrovolnému vyvedení malé části odvodů ze státního systému do vlastního spoření u fondů. Tvrdí, že by pak chyběly peníze na penze. Vadí jim i zvyšování věku pro odchod do důchodu. Nesouhlasí ani s plánovaným růstem spodní sazby daně z přidané hodnoty.
|