Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) dnes podle TV Prima uvedl, že o jeho odchodu z funkce šéfa sněmovny už bylo rozhodnuto. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek, o němž se spekuluje, že Vlčka nahradí, to však rozhodně popřel. Premiér Mirek Topolánek uvedl, že se o takové dohodě oficiálně nejednalo.
"Mně se to dostalo na stůl ve středu, kolem dvacáté hodiny jsem dostal telefonát, že již smlouvy jsou dohodnuty a podepsány," uvedl Vlček. Paroubkovo jednání, jehož lidé se podle Vlčkova vyjádření s vládní ODS dohodli na obsazení funkce předsedy sněmovny, označil Vlček za neférové.
ČTĚTE TAKÉ: Bude Paroubek šéfem sněmovny? Nakročeno má
"Je to Vlčkův psychický problém"
Šéf ČSSD Jiří Paroubek řekl, že Vlčkova slova o dohodě jsou nesmysl. "Celé si to vymyslel, je to jeho psychický problém," prohlásil. Topolánek v SMS zprávě napsal: "O žádné dohodě nebylo oficiálně jednáno. Není to pravda."
Serveru Novinky.cz Paroubek ale řekl, že s Vlčkem na toto téma mluvil. "Probral jsem s ním možnosti, probral jsem i eventualitu, která by mohla vyplynout, pokud bychom se dohodli na principiálních věcech," řekl serveru Paroubek.
Na programu listopadové schůze sněmovny ale jednání o předsedovi komory není. Do konce roku se poslanci již sejít nemají, jediným řešením by proto bylo svolání mimořádné schůze.
Koaliční politici už dříve naznačili, že by neměli výhrady proti nástupu šéfa sociální demokracie do funkce předsedy dolní komory.
Ústavní funkce pro Paroubka by podle některých spekulací mohla být součástí širší dohody ODS a ČSSD, která by měla zajistit smír mezi opozicí a vládou v době českého předsednictví v Evropské unii. Dosud nesmiřitelná ČSSD se v posledních dnech začala vyjadřovat k českému vedení Evropské unii daleko vstřícněji.
Sedmačtyřicetiletý Vlček stojí v čele sněmovny již přes dva roky, jejím předsedou se stal 14. srpna 2006. Do jedné z nejvyšších ústavních funkcí ho původně vynesla politická dohoda, která měla odblokovat povolební pat. Očekávalo se přitom, že jeho mandát bude jen dočasný.
Jeho zvolení vyplynulo ze složitých politických dohod, jejichž součástí byl i slib, že odstoupí nejpozději ve chvíli, kdy by případně mohl vybírat premiéra. Vyjednávání o vládě ale nakonec do této fáze nedospělo, protože Topolánkův druhý kabinet získal s pomocí dvou tehdejších sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky důvěru sněmovny.
Foto: ČTK