Ani ministerstvo vnitra pod vedením Martina Peciny nominovaného za ČSSD se nehodlá omluvit či odškodnit předsedu strany Jiřího Paroubka za takzvanou Kubiceho zprávu. Paroubek chce omluvu a 50 tisíc korun za to, že zpráva zasáhla do jeho soukromého života. Už v červnu jeho žádost pražský městský soud odmítl řešit a předal ji právě vnitru.
Informovala o tom Česká televize. "Z naší strany považujeme celou věc za ukončenou," řekl televizi mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.
Sám ministr Pecina připouští, že jeho názor na věc je jiný, rozhodnutí však nechává na ministerských úřednících. "Byť ten můj osobní přístup se může značně lišit od toho, co oficiálně poslalo ministerstvo, tak já se v tom angažovat nehodlám," citovala televize Pecinu.
Právní zástupci šéfa ČSSD ale s reakcí úředníků ministerstva vnitra nesouhlasí. Vyjádření z vnitra je podle nich neúplné, odbyté a nesplňuje nároky správního řádu. Budou proto chtít nové a teprve to pak prý vezmou jako definitivní. "V době, kdy relevantním způsobem ministerstvo vnitra odmítne nárok klienta na omluvu, tak se obrátíme na soud," řekl televizi Paroubkův právní zástupce Pavel Smutný. Soud by pak zhodnotil, zda ministerstvo vnitra nese odpovědnost za případný zásah do Paroubkova života.
Kubiceho zpráva, která se dostala na veřejnost pouhé čtyři dny před parlamentními volbami v roce 2006, hovořila o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Objevila se v ní i jména některých představitelů ČSSD. Zpráva mimo jiné tvrdila, že se tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident snažili ovlivňovat vyšetřování některých případů, například neobjasněné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či údajné korupční kauzy biolíh.
PSALI JSME: Soud projednává Paroubkovu žalobu kvůli Kubiceho zprávě
Socialisté to znovu zkouší. Podali žalobu na Kubice
Paroubek se zatím marně snaží získat omluvu a 50 tisíc korun také od Jana Kubiceho osobně. Případem, který už odmítl městský soud s tím, že Kubice za zveřejnění nemohl, by se měl v polovině prosince zabývat Vrchní soud v Praze.
Foto: Robert Sedmík, ČTK