Téměř dvě třetiny Čechů by uvítaly, kdyby z vrcholné politiky odešel ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra, který figuruje v kauze údajně předražené zakázky pro firmu ProMoPro, spol. s r. o. z doby českého předsednictví EU. Zhruba stejný počet lidí si také myslí, že uvedená kauza je natolik závažná, že by Vondra měl rezignovat na funkci ministra. Vyplývá to z internetového průzkumu agentury SANEP.
Necelá polovina lidí navíc nepovažuje Vondru za důvěryhodného politika.
Téměř 65 procent dotázaných soudí, že kritika Vondry ze strany poslanců TOP 09 a Věcí veřejných, podle nichž nevyvodil v souvislosti s kauzou ProMoPro dostatečnou politickou odpovědnost, byla oprávněná. Stejně tak je většina občanů přesvědčena, že by premiér Petr Nečas (ODS) měl ustoupit tlaku koaličních partnerů z TOP 09 a VV a Vondru z funkce ministra odvolat. Více než polovina respondentů si myslí, že by ho k tomu měla vyzvat i ODS. Podle 11 procent by strana naopak měla trvat na Vondrově nevině a podporovat jeho setrvání v ministerském křesle.
Oč jde v kauze ProMoPro |
V září 2008 uzavřel Úřad vlády smlouvu bez výběrového řízení s firmou ProMoPro na technické zajištění při předsednictví v EU. Za předsednictví odpovídal tehdejší vicepremiér Alexandr Vondra. Smlouvy podepisoval šéf úřadu vlády Jan Novák. Úřad vyplatil firmě ProMoPro 525 milionů. Ministerstvo financí poté zmapovalo "nestandardní toky" peněz. ProMoPro odeslalo 378 milionů firmě NWDC; ta později přeposlala 135 milionů do Rakouska na účet anonymní firmy. Přístup k účtu měl Libor Veverka, který podniká s majiteli ProMoPro, manželi Veselými. Firma NWDC poslala dalších 60 milionů na účet firmy Boreno Consulting; z toho 45 milionů šlo k anonymní firmě do zahraničí. Podle ministra financí mohla být zakázka předražena až o 241 milionů korun. |
Agentura provedla internetový průzkum ve dnech 25. až 27. března a na otázky v něm odpovídalo 4738 dotázaných starších 18 let.