Poslanci Věcí veřejných ve sněmovně neuspěli s návrhem, podle kterého měli být zákonodárci potrestáni za své absence v Poslanecké sněmovně. Pro kromě poslanců Věcí veřejných hlasovali jen Petr Gazdík (TOP 09), Marta Semelová (KSČM), Miroslav Opálka (KSČM) a Michal Doktor (Jihočeši 2012). Paradoxem je, že zrovna poslanci Věcí veřejných se v minulosti hlasování na plénu Poslanecké sněmovny příliš neúčastnili. "To přece není o našich poslancích, ten zákon by tu byl i po Věcech veřejných," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ předkladatelka návrhu Kateřina Klasnová (VV).
Návrh předsedkyně klubu Věcí veřejných Klasnové měl být součástí tzv. "Lex Pekárek", tedy zákona, který odebírá plat i náhrady pravomocně odsouzeným zákonodárcům. Klasnová svůj nápad k novele připojila ve druhém čtení. O trestech zákonodárců za neomluvené absence by podle představ Klasnové rozhodovaly mandátové a imunitní výbory sněmovny i Senátu. Nejvyšším postihem měla být podle Klasnové ztráta celého měsíčního platu.
"Jde o klasický přílepek, který s předkládaným návrhem nemá nic společného," myslí si šéf poslanců ODS Marek Benda. Jeho protějšek z ČSSD Jeroným Tejc zase upozorňuje na to, že poslanci si mají docházku hlídat sami. "Poslanci Věcí veřejných v tomto ohledu vzorem zrovna nejsou," poukázal Tejc.
Faktem je, že například v loňském roce se podle webu kohovolit.eu právě poslanci VV hlasování účastnili nejméně. Druhou "nejlínější" stranou pak ale byli právě Tejcovi sociální demokraté. Úplně největším absentérem pak byl jihočeský hejtman Michal Hašek (ČSSD).
Klasnová se brání, že Tejc věc zbytečně převádí do osobní roviny. "Jedna věc je ten návrh, který má řešit ten problém. Druhá věc je docházka jednotlivých poslanců. To vůbec není kvůli našemu klubu. Jeroným Tejc a také další v ODS se snaží zbytečně odvést pozornost," myslí si Klasnová a upozorňuje na to, že návrh předkládá potřetí. Sama se prý snaží, aby poslanci Věcí veřejných na zasedání sněmovny chodili a co nejvíce hlasovali. "Myslím si, že se snaží všichni předsedové klubů, ale někdy s tím zkrátka jsou problémy," dodala Klasnová.
Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) k návrhu poznamenala, že chod dolní komory pokuty za docházku nezlepší, neboť to nezabrání absencím poslancům "z pracovních důvodů", tedy například kvůli jejich angažmá v regionálních zastupitelstvech. "To si prostě musíme vybrat, kde chceme pracovat a co můžeme dělat. Nejsnadnější je se řádně omluvit a potom tady pro veřejnost vytvářet iluzi o tom, že zabráníme všemožným nešvarům, které souvisejí s docházkou," dodala Němcová ke Klasnové. Ta se brání tím, že důvody absence by musel jednotlivě posuzovat právě mandátový a imunitní výbor sněmovny nebo Senátu.
Předsedkyně poslanců VV Kateřina Klasnová neprosadila do novely to, aby o trestech zákonodárců za neomluvené absence rozhodovaly mandátové a imunitní výbory obou komor. Nejvyšším postihem měla být podle Klasnové ztráta celého měsíčního platu a paušálních náhrad.