Odešli z politiky
Z vlády museli kvůli aférám odejít Kalvoda, Čunek i Gross
15.12.2010 14:38
Výběr případů, kdy ministři české vlády odešli z funkce v souvislosti s aférou, která se jich týkala:
Jan Kalvoda (rezignoval v prosinci 1996) - Místopředseda vlády premiéra Václava Klause a ministr spravedlnosti Jan Kalvoda (ODA) odešel z vlády a následně i z politického života kvůli neoprávněnému užívání titulu doktora práv. V současnosti se věnuje advokátní praxi.
Jiří Skalický (rezignoval v únoru 1998) - Místopředseda vlády premiéra Josefa Tošovského a ministr životního prostředí nabídl rezignaci na vládní funkce kvůli aféře s nejasným původem peněz jeho strany ODA. Skalický tehdy odstoupil i z funkce předsedy ODA. Ze strany navíc odešel. Později byl senátorem.
Ivo Svoboda (odvolán v červenci 1999) - Ministr financí ve vládě Miloše Zemana musel ve vládní funkci skončit poté, co jej policie obvinila v kauze vytunelovaného výrobce dětských kočárků Liberta. Svoboda byl později se svou spolupracovnicí Barborou Snopkovou odsouzen k pětiletému trestu. Vězení opustil podmíněně před dvěma lety.
Stanislav Gross (rezignoval v dubnu 2005) - Tehdejší premiér rezignoval poté, co se v médiích objevily informace o nejasných majetkových poměrech jeho rodiny. Aféra se stupňovala a zasáhla i tehdejší vládní koalici ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Zejména lidovci požadovali premiérovu demisi. Gross nakonec v důsledku tlaku rezignoval. Později policie vyšetřovala, jak se dostal k mnohamilionovému majetku, ale případ odložila. Gross dnes působí jako advokát.
Petr Zgarba (rezignoval v listopadu 2005) - Ministr zemědělství a člen ČSSD odstoupil kvůli aféře Pozemkového fondu (PF), který umožnil spekulantům získat v okolí Prahy i na dalších místech ČR lukrativní pozemky. Zgarba se dostal do centra pozornosti už předtím, třeba kvůli nákupu pozemků od PF, kde pracovala jeho manželka. Kontroverzní byly i dotace, které Zgarba prosadil ve sněmovně pro obec Lípa-Petrkov, kde jeho rodina vlastní nemovitosti.
Jiří Čunek (rezignoval v listopadu 2007) - Od konce roku 2006 byl vicepremiér ve vládě Mirka Topolánka a tehdejší šéf lidovců vyšetřován kvůli údajné korupci. Byl podezřelý z toho, že jako vsetínský starosta přijal v roce 2002 půlmilionový úplatek. Státní zastupitelství však koncem listopadu 2007 jeho případ zastavilo a 2. dubna 2008 byl do kabinetu znovu jmenován, definitivně ve vládě skončil 23. ledna 2009. Nejvyšší soud před dvěma lety nakonec rozhodl, že při vyšetřování údajné Čunkovy korupce byl porušen zákon. Rozsudek ale měl jen akademický význam bez vlivu na samotnou kauzu, jež už byla uzavřena.
Pavel Drobil (rezignaci oznámil nyní) - Místopředseda ODS odejde z funkce ministra životního prostředí kvůli aféře s údajnou manipulací zakázek na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Rezignuje, až bude schválen státní rozpočet. Drobil podle MfD žádal šéfa SFŽP Libora Michálka, aby zničil nahrávky, které údajně prokazují, že ministrův poradce Martin Knetig a také náměstek předsedy fondu Dušan Fibingr chtěli Michálka přimět k manipulacím s veřejnými zakázkami. Drobil, který Michálka těsně před zveřejněním kauzy odvolal z funkce, přestal spolupracovat s Knetigem a Fibingra poslal na nucenou dovolenou. Uznává jen to, že pochybil výběrem spolupracovníků. Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že se Drobil může do vlády vrátit, až mediální nařčení vyvrátí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.