Zhruba patnáct demonstrantů v Bruselu během summitu Evropské unie podpořilo českého prezidenta Václava Klause. Podle nich by neměl podepisovat lisabonskou smlouvu o unijní reformě navzdory tomu, že získal požadovanou výjimku z listiny základních práv EU.
Většinu demonstrantů tvořili zástupci britské Nezávislé strany Spojeného království (UKIP) v Evropském parlamentu a britští konzervativci.
Demonstranti se vybavili českými vlajkami a hesly jako "Klausi, nenech Sarka (francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho - pozn. ČTK), aby tě šikanoval. Jsi větší než on!" či "Václave, nepodepisuj!".
ČTĚTE TAKÉ: V Bruselu bude demonstrace. Na podporu Klause
Podle britského konzervativního europoslance Daniela Hannana organizátoři demonstraci svolávali prostřednictvím sociální sítě Facebook.
Hannan patří mezi kontroverzní evropské politiky. Loni byl vyloučen z lidovecké frakce kvůli tomu, že návrh, který posiloval pravomoci předsedy Evropského parlamentu, přirovnal ke jmenování Adolfa Hitlera říšským kancléřem v roce 1933.
"Stále existuje šance, že český ústavní soud rozhodne, že lisabonská smlouva není v souladu s českou ústavou," řekl novinářům šéf britských euroskeptických europoslanců z UKIP Nigel Farage, který patří mezi unijními zákonodárci k nejhlasitějším kritikům evropského společenství. Sám však připouští, že by Klaus mohl smlouvu brzy podepsat. "Vypadá to, že jsme na konci cesty," doplnil.
Demonstrace na podporu českého prezidenta jsou v Bruselu velmi ojedinělé na rozdíl od Česka. Tam se poslední podobná akce uskutečnila naposledy ve středu: asi dvě stovky odpůrců lisabonské smlouvy a příznivců prezidenta pochodovaly pražskými ulicemi a skandovaly hesla proti evropskému dokumentu a na Klausovu podporu.
Petice s 20 tisíci podpisy
Organizátoři celoevropské kampaně proti lisabonské smlouvě dnes přinesli na Pražský hrad petici, která vyzývá prezidenta Klause, aby smlouvu nepodepisoval, a zmemožnil tak její přijetí. Petici s 20 tisíci podpisy předal Klausovu tajemníku Ladislavu Jaklovi představitel krajně pravicové strany Švédští demokraté Kent Ekeroth, který akci inicioval.
I poté, co Evropská unie vyhověla Klausově zřejmě poslední podmínce k ratifikaci smlouvy, se na něj odpůrci lisabonské smlouvy obracejí jako k poslední naději. "Doufám, že zůstane silný a nepodepíše to," prohlásil Ekeroth.
Mezi signatáři petice jsou podle něj lidé z celé Evropské unie, nejvíce zřejmě z České republiky a Británie. Odpůrci smlouvy petici podepisovali na internetu, objevila se i na Facebooku. Lidé se při podpisu identifikovali jménem a e-mailem. Kampaň pod názvem "Podpořte Václava Klause" začala před třemi týdny a bude dále pokračovat. Organizátoři tvrdí, že jejich dalším cílem je získat 100 tisíc podpisů.
Foto: ČTK