Za odchod Wolfa z <span>klubu ČSSD</span> prý může ODS

Domácí
21. 6. 2008 17:24
Jiří Paroubek, Michal Hašek a Lubomír Zaorálek mají starost navíc.
Jiří Paroubek, Michal Hašek a Lubomír Zaorálek mají starost navíc.

Petr Wolf svůj odchod oznámil šéfovi klubu Michalu Haškovi.Sociální demokrat Petr Wolf opouští poslanecký klub své strany. Sdělil to v tiskovém prohlášení s tím, že svůj odchod oznámil v sobotu i šéfovi klubu Michalu Haškovi.

Wolf je čtvrtým poslancem, který od voleb v červnu 2006 opouští sněmovní klub ČSSD. "Mám toho už po krk, pohár přetekl," řekl Wolf online deníku TÝDEN.CZ. Poslanec má na mysli rozpory uvnitř sociální demokracie na severní Moravě, konkrétně mu vadí volba předsedy krajské organizace a výběr lídra pro podzimní krajské volby. Wolf si také stěžuje na fakt, že když veřejně stranu kritizuje, vedení se to nelíbí. "Posílají mi pak dopisy, což považuji za neúnosné," dodal.

 Tiskové prohlášení Petra Wolfa

Dnes, 21. června 2008 v odpoledních hodinách, jsme se sešli s předsedou poslaneckého klubu ČSSD Michalem Haškem v Brně, kde jsem Haškovi předal dopis, ve kterém jsem mu vysvětlil důvody a oznámil, že dnešním dnem vystupuji z poslaneckého klubu ČSSD.

PROFIL POSLANCE WOLFA NAJDETE ZDE.

Sociální demokraté vidí příčinu Wolfova odchodu trochu jinde. Podle předsedy poslanců ČSSD Michala Haška za ním stojí ODS, a sociální demokraté slibují odvetu: odmítají příměří na domácí politické scéně za předsednictví Evropské unii a také nebudou ve sněmovně párovat chybějící koaliční poslance.

"Podle ČSSD může jít o pokus ODS získat dostatek hlasů v Poslanecké sněmovně pro rozhodnutí o umístění amerického radaru v České republice a pro prosazení zejména asociálních zákonů v oblasti zdravotnictví a dalších oblastech," stojí v prohlášení, pod kterým jsou podepsáni předseda ČSSD Jiří Paroubek a Hašek.

Otázka zní: jak bude hlasovat?

Nakolik Wolfův odchod z klubu zamíchá rozložením sil ve sněmovně, zatím není úplně zřejmé. "Budu hlasovat podle svého svědomí," řekl tajemně Wolf. Další odpadlík ze sociální demokracie může být dobrou zprávou pro premiéra Mirka Topolánka. Vláda se ve sněmovně potýká s podobnými problémy: těsnou většinu koalice podkopávají zelené rebelky Olga Zubová s Věrou Jakubkovou. Také v ODS existuje skupina nespokojenců kolem Vlastimila Tlustého. S vládními návrhy, například s řadou věcí v reformě zdravotnictví, nesouhlasí ani lidovec Ludvík Hovorka.

ČTĚTE TAKÉ: Zubová s Jakubkovou napínají zelené i koalici dál

Sociální demokraté k Wolfovu odchodu narychlo svolali do Brna mimořádnou tiskovou konferenci. Ještě před tím někteří z nich doufali, že by Wolf mohl vzít svá slova zpět. "Věřím, že Wolf své rozhodnutí přehodnotí a že není definitivní," prohlásil například poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Zase ten Šlouf s Dalíkem

Za odchodem Wolfa z klubu by mohly být také anonymní výhrůžky, které už několik týdnů dostává prostřednictvím SMS. Ty dostával pravděpodobně kvůli jeho vstřícnému postoji k vybudování amerického radaru v Česku, ačkoli ČSSD je proti.

Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že Wolfův odchod pomohli zařídit lidé blízcí ODS. "Za tímto bezprecedentním politickým postupem stojí podle našich informací stále stejní lidé. Jde o pány Šloufa, Dalíka a Machače," pokračují Paroubek s Haškem.

"Jestli za tím někdo stojí, tak jsou to pánové Paroubek a Rath a naláda, kterou vytváří uvnitř strany," kontroval předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

ČTĚTE TAKÉ: Poslanci Wolfovi vyhrožují. Žádá o pomoc policii

Na stranu pravicové vlády se přidali za ČSSD zvolení Miloš Melčák a Michal Pohanka, ze strany byli proto vyloučeni. Stejný osud potkal i sociálnědemokratického poslance Evžena Snítilého, který hlasoval při prezidentské volbě pro Václava Klause.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ