Zákaz kouření v restauraci a prodeje o svátcích má zase smůlu

Domácí
25. 8. 2014
Obchody by podle návrhu zákona měly mít na Štědrý den otevřeno pouze dopoledne (ilustrační foto).
Obchody by podle návrhu zákona měly mít na Štědrý den otevřeno pouze dopoledne (ilustrační foto).

Vláda na svém středečním zasedání zřejmě odmítne senátní návrh zákona na omezení prodejní doby v obchodních řetězcích i návrh poslanců hnutí ANO na zákaz kouření v restauracích. Podle návrhu stanoviska pro jednání kabinetu by první návrh mohl být mimo jiné diskriminační, protože se nevztahuje na prodejny o ploše menší než dvě stě metrů čtverečních. S návrhem na zákaz kouření v restauracích zákonodárci sympatizují, ale upřednostňují vlastní návrh.

Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do polední hodiny.

Vláda Bohuslava Sobotky.V návrhu stanoviska stojí, že vláda sice chápe snahu předkladatelů o to, aby rodina byla ve svátek a na Štědrý den pohromadě, přesto poukazuje na některé sporné body. Například záměr vyjmout z navrhovaného režimu obchodu s prodejní plochou pod dvě stě metrů čtverečních by podle názoru vlády mohl být chápán jako porušení rovného principu k podnikání. Podle vlády se důvodová zpráva také nijak nevypořádává se základním právem na podnikání a provozování jiné hospodářské činnosti. "Toto právo může být sice zákonem omezeno, vždy je však nutno takovéto omezení podrobněji zdůvodnit, což předložený návrh nečiní," stojí v návrhu stanoviska.

Podle návrhu vládního stanoviska také není jasné, proč se omezení prodejní doby nevztahuje i na ostatní svátky, například 17. listopad nebo 1. květen. Dalším sporným bodem podle vlády také je, že návrh nepočítá se snížením mzdy zaměstnanců dotčených obchodů, které by v důsledku schválení zákona údajně nastalo.

Senátní návrh počítá s tím, že omezení by se nevztahovalo také na čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží. Norma počítá s tím, že za porušení zákazu by obchodníkům hrozila peněžitá sankce do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun. V současnosti prodejní dobu obchodů v Česku v době státních svátků žádný předpis nereguluje.

Vláda pravděpodobně neschválí návrh ANO na zákaz kouření v restauracích

Zákonodárci budou projednávat zřejmě se záporným stanoviskem vlády návrh poslanců hnutí ANO na zavedení úplného zákazu kouření v restauracích. Kabinet podle předběžného stanoviska pro středeční zasedání se záměrem obecně souhlasí. Dává ale přednost vlastní, širší verzi novely příslušného zákona, kterou by mělo ministerstvo zdravotnictví předložit do konce roku.

"Vláda zastává názor, že v této oblasti je nezbytné připravit komplexní návrh opatření před škodami působenými nejenom tabákovými výrobky, ale také alkoholem a jinými návykovými látkami," stojí v předběžném stanovisku.

Předloha poslanců ANO zařazuje mezi místa, kde lidé nesmějí kouřit, vnitřní prostory veřejného stravování. Veřejnost je podle předkladatelů na restrikci připravena a pro provozovatele restaurací nebude představovat žádné náklady. "Proto není vhodné čekat na schválení vládního návrhu," stojí v důvodové zprávě.

Poslanci hnutí ANO podali návrh zákona o zákazu kouření v restauracích (ilustrační foto).Vláda však nynější předloze vyčte nejasnost výkladu některých termínů, k nimž v předběžném stanovisku řadí "vnitřní prostor", "kouření" a "zařízení společného stravování". Není tak zřejmé například to, zda by se zákaz vztahoval jen na tabákové výrobky, nebo rovněž na elektronické cigarety.

Norma chystaná na ministerstvu zdravotnictví by vedle zákazu kouření v restauracích zavedla například restrikci prodeje alkoholu a cigaret v automatech. Restaurace by navíc musely nabízet jeden nápoj bez alkoholu levněji než alkoholický nápoj stejného objemu. Kouřit by se nesmělo ani ve venkovních areálech nemocnic.

Předlohu poslanců ANO by Sněmovna mohla projednávat na zářijové schůzi. Stanovisko kabinetu není pro zákonodárce závazné. Předkladatelé normy chtějí, aby ji dolní komora schválila zrychleně už v úvodním kole; dva sněmovní kluby nebo skupina nejméně pěti desítek poslanců ale můžou takovému postupu zabránit.

V Česku ročně zemře na následky kouření osmnáct tisíc lidí. Kouření způsobuje devět z deseti případů rakoviny plic a desetkrát zvyšuje u kuřáků riziko mrtvice či infarktu. V Česku kouří zhruba třicet procent lidí.

Kouření na veřejnosti omezují alespoň částečně téměř všechny evropské země. Průkopníkem se stalo Irsko, které před deseti lety zavedlo celostátní zákaz na všech uzavřených pracovištích. Česko patří k benevolentnějším zemím - od roku 2006 se nesmí kouřit ve školách, kinech a divadlech, sportovních halách, budovách státních úřadů a ve veřejné dopravě. Restaurace musejí být od července 2010 označeny, zda jsou kuřácké, nekuřácké, nebo mají oddělené prostory pro kuřáky. Snahy o zpřísnění tabákové legislativy nebyly dosud úspěšné.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné