Do několika týdnů by se Nečasův kabinet měl dovědět, zda má šanci uspět ve snaze o zákaz KSČM. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ se už rodí strategie právního postupu. Ministerstvo vnitra navíc pracuje také s plánem na zrušení registrace strany. Možná chyba při založení nástupnické KSČM totiž může být jedním z argumentů u případného soudu. Pro zrušení komunistické strany by mohlo stačit jedno úřednické razítko.
"Ano, vycházíme ze senátního návrhu a využijeme všechny argumenty, pokud budou relevantní," potvrdila Denisa Čermáková z ministerstva vnitra. Podle názoru některých právníků totiž komunisti v březnu 1990 zaregistrovali KSČM jen jako územní organizaci, tedy jako součást KSČ. A to by mohlo znamenat, že její registrace v době, kdy neexistuje KSČ, je neplatná.
"KSČM není potřeba rozpustit. KSČM totiž právně neexistuje nebo je to více než sporné. Předpokladem existence je paralelní existence KSČ a výmaz KSČ byl proveden v dubnu 1992," uvádí například advokát Milan Hulík.
Aktualizujeme, analyzujeme
Podle této teze by tak mohlo registraci KSČM zrušit několik úředníků právě Johnova ministerstva.
"A nebo to také znamená, že se na ni jako na odnož KSČ vztahuje zákon o protiprávnosti komunistického režimu, tedy že jde o zločinnou organizaci," míní senátor Jaromír Štětina. Senátor věří, že právníci ministerstva ještě dodají další argumenty a záležitost se k soudu dostane. "Senát chce, aby nezávislý soud řekl, zda je KSČM protiústavní, nebo ne. Když se jen zruší registrace, KSČM si hned udělá novou," dodal.
Speciální tým tří lidí z ministerstva vnitra, který zpracoval i žalobu na zrušení Dělnické strany (a uspěl), chce dokončit analýzu argumentů co nejdříve. Pak by se zřejmě mohla začít zpracovávat žaloba. Tu sice loni v červnu senátoři dali úřadu vlády, ale odtud se údajně ztratila.
"Předal jsem ji před dvěma týdny znovu, tentokrát ministerstvu," potvrdil senátor Štětina. Ministerstvo tvrdí, že právě z jeho asi sedmnácti důkazů vychází, ale aktualizuje je. "Uběhl téměř rok od zpracování tohoto senátního návrhu, ministerstvo vnitra se proto zabývá i jeho aktualizací," dodala Čermáková.
Se zákazem KSČM by v Česku 22 let po změně režimu souhlasilo 50,1 procenta lidí, proti zrušení je 40 procent. Podle agentury SANEP, která v únoru v průzkumu oslovila 6812 lidí, by konec komunistické strany uvítali zejména třicátníci a starší občané.
Je však možné, že Nečasův kabinet se nakonec v dubnu k problému, který vyhrotila některá vystoupení politiků KSČM ve sněmovně, nakonec nedostane. "Vláda má svoje a vážnější starosti, myslím, že když to počkalo dvacet let, nějaký ten další měsíc to ještě počká," naráží senátor Štětina na aktuální kauzu ministra obrany Alexandra Vondry či debaty kolem reforem.