Zaorálek: Češi nejsou rasisté. Bojí se

Domácí
29. 8. 2015 19:51
Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek.

Pokud lidé odmítají soužití s jinými kulturami, nemůžeme je nutit násilím. "Strach lidí je reálný, ale to hned neznamená, že jsou xenofobové," říká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro pondělní vydání časopisu TÝDEN.

Jsou Češi xenofobní hysterky?

Pokud přijde nějaká krize, vždy se společnost začne štěpit, názory se radikalizují a projevují se extrémy. Mrzí mě to, protože důležité je navzdory politickým či ekonomickým krizím zachovat hodnoty, na nichž společnost stojí. Role politiků je vést rozumnou diskusi tímto směrem.

Nejsou však právě výroky českých politiků od Andreje Babiše po prezidenta Miloše Zemana tím, co obavy a radikalismus podporuje?

Sklouznout k určitému zjednodušení je bohužel velké pokušení, kterému leckdo podlehne. Drtivé většině ale jde o to, obhájit kvalitu života a společnosti, v níž žijeme. Spory a vyhrocování tomu příliš nepomáhají. Věřím, že většina politiků je schopná vést debatu bez sklonů k populismu, jakkoli je to pokušení velké.

Anketa:

Jak podle vás zvládá vláda České republiky současnou uprchlickou krizi?

Evropa je nyní cílem migrační vlny, které se Češi bojí. Není ale na druhé straně obava logická, když jsou v médiích nebo na internetu zahlceni informacemi o Islámském státu, terorismu nebo problémech s některými menšinami v západní Evropě?

Není to tak černobílé. Strach lidí je reálný, ale to hned neznamená, že jsou rasisté nebo xenofobové. Strach se opírá o neustálý proud děsivých informací z médií. Jsou znovu a znovu konfrontováni s hrůznými a strašnými činy. Posiluje to v nich možná pocit, že do Evropy chtějí lidé, kteří jsou nějak nebezpeční, a ve chvíli, kdy je pustíme na české území, rozmetá to náš život na kusy.

Takže se Češi instinktivně brání?

Velká část společnosti po státu chce, aby zamezil přílivu lidí s úplně jinou mentalitou, jinými zvyky, lidí, kteří moderní společnost nepřijímají, protože jejich představy o světě jsou zásadně jiné než naše a náš způsob života chápou téměř jako urážku svého přesvědčení. Takže leckterý občan si logicky řekne, proč sem chodí, ať jdou jinam. Nemusí to být a priori rasismus. Samozřejmě se objeví i fašizující extrémní projevy, které jsou nebezpečné a ty je potřeba potírat. Věřím, že to není postoj většiny.

* Co si ministr myslí o návrzích ministrů Babiše a Chovance? 

* Jak třídit uprchlíky podle Zaorálka?

* Jak podle něj omezit, aby se neopakovaly tragédie s mrtvými uprchlíky v Rakousku? 

* Je pro nás nebezpečnější Islámský stát, nebo Rusko?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYJDE V PONDĚLÍ 31. SRPNA. 

Autor: David JarešFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ