Záznam roztržky s Klausem prý byl neúplný a nesprávný
11.12.2008 19:53 Aktualizováno 11.12. 21:57
Záznam nedávné schůzky mezi prezidentem Václavem Klausem a delegací europoslanců, který se objevil v médiích, byl neúplný, a tudíž nesprávný. Na dnešní tiskové konferenci během summitu Evropské unie to uvedl předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering.
Šéf europoslanců také řekl, že Česká republika by měla lisabonskou smlouvu ratifikovat co nejdříve. Při předsednické roli ČR v unii příští půlrok totiž schválená smlouva podle Pötteringa vyšle pozitivní signál.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus: Tady nejste na pařížských barikádách!
"To, co se objevilo v novinách, nebylo kompletní, a tudíž ani správné," řekl Pöttering v souvislosti se záznamem diskuse ze schůzky Klause a europoslanců. Předseda Evropského parlamentu zároveň několikrát zopakoval, že jej "uvedlo v úžas", že byl rozhovor vůbec nahráván. Záznam přepisu jednání uveřejnil na svých webových stránkách Hrad.
"Záznam, který jsme zveřejnili na stránkách Hradu, byl reakcí na akci a je autentický. Dál se k tomu vyjadřovat nebudeme, ať to posoudí veřejnost," řekl prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Prezidentova kancelář podle něj dostala stovky dopisů od občanů rozhořčených chováním delegace.
Kontroverzní schůzka mezi Klausem a delegací europoslanců se odehrála minulý pátek. Ke slovnímu střetu došlo především mezi Klausem, šéfem frakce evropských zelených Danielem Cohn-Benditem a irským poslancem Brianem Crowleym. Výroky některých členů delegace vedoucí Klausovy kanceláře Jiří Weigl po jednání ostře kritizoval a označil je za provokaci. Klaus sám v komentáři k průběhu schůzky použil slova jako "neslýchané, neznámé a neexistující".
ČTĚTE TAKÉ: Europoslanci na Hradě rozčílili Klause, provokovali
Pöttering se na tiskové konferenci mimo jiné vyhnul přímé odpovědi na otázku, zdali je podle něj problém, že Česko nebude mít do začátku svého předsednictví 1. ledna ratifikovanou lisabonskou smlouvu. Ta má reformovat instituce EU. Sněmovna České republiky v úterý rozhodla, že se ke schvalování smlouvy vrátí až počátkem února. Také Senát odložil schvalování lisabonské smlouvy, a to o měsíc.
"Doporučuji, aby Česká republika ratifikovala lisabonskou smlouvu tak brzo, jak bude možné," řekl Pöttering. Podle něj tím Česko, které bude od ledna předsedat EU, vyšle pozitivní signál. Pöttering v této souvislosti poznamenal, že co se procesu ratifikace týče, "věřím oběma komorám parlamentu a premiérovi (Mirku) Topolánkovi".
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.