Zní to jako science fiction, ale ve vrcholné politice se podle všeho pohybují lidé aktivní v hnutí ne nepodobném tajnému řádu svobodných zednářů. Klíč k pochopení nedávné přestřelky kolem Ústavu pro studium totalitních režimů je přitom možné hledat právě u nich.
"Začíná rudý úklid", "Odvolali mě, protože jsem antikomunista", "Herman ústav zadlužil, zvažujeme trestní oznámení" - to jsou jen některé z dubnových palcových titulků v tisku.
Ale kdo se v nich má vyznat? A jak vůbec porozumět tomu, co se děje kolem Ústavu pro studium totalitních režimů? Není to nic jednoduchého. Zvlášť zjistíte-li, že za odvoláním jeho šéfa Daniela Hermana, které vyvolalo ostrou přestřelku na politické scéně, se může skrývat víc, než si dokáže běžný smrtelník vůbec představit.
"Byla to sprostá politická objednávka," řekl časopisu TÝDEN Herman. Má-li pravdu, je třeba vzít v potaz, že v těchto případech bývají představitelé státních institucí "odejiti" i z důvodu rozbití vztahových struktur kolem nich. Své první politické kontakty přitom Herman získal, když měl v minulosti jako kněz blízko k Hnutí fokoláre uvnitř katolické církve. Udržuje si je celoživotně.
Podzemní hnutí
Fokoláre, hlásající všeobecné bratrství, založila v roce 1943 Italka Chiara Lubichová. U nás se začalo rozvíjet pod dohledem StB v 60. letech minulého století. Napojen na ně byl havlovský disent a v 80. letech, kdy už mělo poměrně silnou pozici v podzemní církvi, se pořádala i setkání pro členy v bývalé NDR o počtu až pěti set lidí. S uskupením spolupracovali též rakouští fokolaríni, předávající do tehdejší ČSSR informace. Po listopadu 1989 našla generace lidí vyrůstající v hnutí uplatnění v celém spektru společnosti. A to jak v církevní hierarchii, tak ve společenském a masivně v politickém životě. Fokoláre se tím chlubí na svých stránkách.
Asi k nejviditelnějším fokolarínům patřil tehdy politik Josef Lux. Později rovněž kardinál Miloslav Vlk - mimo jiné důvěrný Hermanův přítel a nyní již též bývalý pracovník ÚSTR, respektive exčlen vědecké rady. V politice lidovců, jmenovitě za Luxovy éry, míval Vlk velmi silné slovo.
* Kdo z poslanců či senátorů je členem Hnutí fokoláre, Díla Mariina a Nového lidstva?
* Jaké jsou mezi nimi vazby a dohazují si navzájem pozice či kšefty?
* Jací duchovní působili na ministerstvu vnitra?
* Proč má fokoláre blízko k svobodným zednářům?
* Jakou vazbu mohlo mít na Ústav pro studium totalitních režimů?
Odpovědi na tyto a mnohé další otázky najdete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 27. dubna.
Zednáři v českém parlamentu. Jak ovlivňují politiku?
Domácí
26. 5. 2013 17:20Odvolaný šéf ÚSTR Daniel Herman.
Autor: Marek PřibilFoto: ČTK