Zelení válečnou sekeru nezakopali, jejich klub se drolí
15.06.2008 17:02 Analýza
Víkendové jednání republikové rady spory u zelených neurovnalo. Šestičlenný poslanecký klub nejmenší vládní strany se dostal na pokraj rozpadu, oponenti spolu příliš nemluví a spíš si posílají vzkazy přes média.
Budoucnost Strany zelených je tedy nejasná. Na druhou stranu platí, že svou nynější rozhádaností se zelení nijak výrazně nevymykají situaci v ostatních koaličních stranách. Rovněž v ODS a KDU-ČSL panuje napětí, v obou jsou poslanci, kteří někdy hlasují jinak než ostatní. Vliv stranických šéfů na rebely se přitom zdá být velmi omezený. Přinejmenším někteří koaliční politici však věří tomu, že vláda může i za takových podmínek dospět až k řádným sněmovním volbám v roce 2010.
"Ještě dva roky," odpověděl dnes v České televizi místopředseda ODS Pavel Bém na dotaz moderátora Václava Moravce, jak dlouho lze takto vládnout. Podle Béma premiér Mirek Topolánek vzhledem k složitosti situace drží křehkou vládní většinu "až neuvěřitelně dobře".
Fakt, že několik odbojných poslanců je momentálně v každé z vládních stran, může stabilitu koalice v určitém smyslu paradoxně spíš posílit. ODS, KDU-ČSL a zelení si tak nemohou navzájem vyčítat, že nedokážou garantovat jednotný postoj svých zákonodárců.
Pokud jde o zelené, nejsledovanější dělící linie nyní vede poslaneckým klubem. Olga Zubová a Věra Jakubková si dlouhodobě stěžují na to, že vedení frakce, tedy předsedkyně Kateřina Jacques, s nimi nekomunikuje. Jacques takové výhrady odmítá, Zubová a Jakubková mají podle ní nejslabší docházku na klub, takže komunikovat s nimi je prý opravdu obtížné. Zubová a Jakubková označují slova o nízké účasti na jednáních za nesmysl.
Kritici: Bursík dělá jinou politiku, než odpovídá programu zelených
Za pravdu ale Jacques dává předseda strany Martin Bursík. Jemu zase vnitrostraničtí kritici vyčítají to, že nenaslouchá odlišným názorům a ve vládě dělá jinou politiku, než odpovídá programu zelených. Podle kritiků je příliš vstřícný například k návrhu na umístění amerického radaru v Česku, který nejen Jakubková a šéfka republikové rady Zubová odmítají. První místopředsedkyně strany Dana Kuchtová, která se v tom s nimi shodne, patří k nejostřejším Bursíkovým kritikům a zřejmě se bude na sjezdu ucházet o to, aby ho v čele Strany zelených vystřídala.
ČTĚTE TAKÉ: Zelení perou v Kolíně špinavé prádlo
Politoložka Vladimíra Dvořáková míní, že situaci v koalici by mohl vyhrotit třeba právě radar. Politolog Rudolf Kučera si myslí, že zelení by nakonec mohli být těmi, kteří rozhodnou o neschválení smlouvy o radaru. "Otázka je, jak se k tomu postaví premiér. Zda to bude považovat za skutečně závažný moment," řekl Kučera.
Pokud jde o situaci ve sněmovní frakci zelených, Dvořáková se domnívá, že dvě uvedené poslankyně z klubu možná opravdu odejdou. Podle ní problémy ve straně vyplývají sice i z osobních sporů, současně ale také z názorové různorodosti zelených. Připomněla, že v SZ jsou nebo ji podporují nejrůznější typy lidí - od ekologických aktivistů až po ty, kteří by se dali označit za pravicové liberály. Otázkou je podle ní to, jak dalece současné vnitrostranické spory ohrozí koalici. "Já bych to v tuto chvíli neviděla jako vážné ohrožení," řekla politoložka a připomněla právě to, že problémy mají i další koaliční strany.
Kučera soudí, že obě poslankyně v klubu zůstanou
Kučera soudí, že obě poslankyně v klubu spíš zůstanou, budou však s podporou republikové rady strany ovlivňovat koaliční politiku svými požadavky, případně ultimáty.
Napětí u zelených a obecně v koalici se vyostřuje v situaci, kdy se na bod mrazu dostaly i vztahy mezi vládním a opozičním táborem. Sněmovna byla téměř celý minulý týden ochromena obstrukcemi, kterými se ČSSD a KSČM bránily koaliční snaze o posílení pozic vlády v parlamentních výborech. Nakonec si koalice těsně prosadila svou.
Všechny strany sporu přitom stále hovoří o potřebě dialogu, a to i v souvislosti s nadcházejícím půlročním předsednictvím České republiky EU. Země se ho v lednu ujme v době, kdy bude unie zřejmě stále řešit, jak pokračovat poté, co Irové v referendu odmítli lisabonskou smlouvu.
ČTĚTE TAKÉ: Širší vedení zelených hrozí odchodem z koalice
Foto: archiv Týdne, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.