Ministr kultury Daniel Herman je lhář, nenechám se vydírat jeho příbuzenskými vztahy. Protesty proti mně byly zahájením předvolebních kampaní, ať už do sněmovny nebo prezidentské. Společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů vůči Číně nebylo nic jiného, než potvrzení dosavadní dlouhodobé politiky Česka vůči této zemi. Prezident Miloš Zeman po několika dnech poprvé otevřeně promluvil o událostech, které proti němu spustily vlnu protestů. Servítky si při tom rozhodně nebral.
V exkluzivním rozhovoru pro časopis TÝDEN se Zeman vůbec poprvé vrátil ke kauze Jiřího Bradyho. Tomu prezident podle ministra kultury Hermana přislíbil státní vyznamenání a pak mu ho neudělil kvůli ministrově schůzce s dalajlamou. Daniel Herman tvrdil, že pohrůžku od Zemana v tomto smyslu slyšel na začátku září na slovenském velvyslanectví v Praze před třemi svědky. "Nic takového samozřejmě nezaznělo. Toto nařčení bylo vyvráceno třemi svědky, které si sám pan Herman vybral. To znamená slovenským velvyslancem Petrem Weissem, ministrem průmyslu Janem Mládkem a ministrem dopravy Danem Ťokem. Nehledě na to, že tam byli ještě další dva: Jiří Ovčáček a já. Nu, a jestliže byl tedy pan Herman třemi svědky usvědčen ze lži, tak je pod úroveň jeho výroky dále komentovat," prohlásil prezident. "Udělování státních vyznamenání je zcela v kompetenci prezidenta republiky. A já se nenechám vydírat žádnými příbuzenskými vztahy jakéhokoli člena vlády s potenciálním vyznamenaným," dodal Miloš Zeman.
Případ Jiřího Bradyho, který přežil holocaust a přednáší o něm v Kanadě, je prý pro prezidenta uzavřenou věcí. "Nicméně položím vám otázku, která je velmi prostá: proč předchozí dva prezidenti, tedy Václav Havel a Václav Klaus, pana Bradyho nevyznamenali? Ta odpověď je jednoduchá: prezidenti mají udělovat státní vyznamenání lidem, kteří pracovali pro Českou republiku a její občany. Tečka," řekl TÝDNU Zeman.
Ten s odstupem komentoval i "Společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů České republiky" vůči Číně poté, co ministr Herman oficiálně přijal dalajlamu ve svém úřadě. I Zemanův dlouholetý přítel a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský přitom tento krok označil za bezprecedentní. "Pavel Rychetský ke mně 28. října přišel a říkal mi, že změnil názor poté, co ho ministr zahraničí Lubomír Zaorálek informoval o pozadí celé věci. Za druhé v tomto prohlášení - když si ho pořádně přečtete - neděláme nic jiného, než že potvrzujeme dosavadní dlouhodobou politiku České republiky vůči Číně. Není tam ani jedna jediná věta navíc," stojí si za svým prezident Zeman.
Vyjádřil se také k vlně petic a protestů, jejichž vrcholem byla zatím akce na Staroměstském náměstí 28. října, kam přišlo několik tisíc lidí. Politici Starostů a nezávislých, lidovců, ODS či TOP 09 přitom odmítli přijít na oficiální oslavy dne vzniku republiky na Hrad. "Mám pocit, že tento bojkot diskreditoval především ty, kteří k němu přistoupili. Protože státní svátek se nemá zneužívat," konstatoval prezident. "Ten den protestu lze interpretovat dvojím způsobem. Za prvé, že je to protest proti tomu, že strýc ministra kultury nedostal státní vyznamenání. Druhá interpretace je, že je to zahájení volební kampaně. Ať už parlamentní nebo prezidentské. Protože protest organizoval předseda jedné parlamentní strany (Petr Gazdík ze STAN, pozn. red.) a moderoval ho jeden z prezidentských kandidátů (Michal Horáček, pozn. red.). Já sám se přikláním k druhé interpretaci," dodal Miloš Zeman pro časopis v obsáhlém rozhovoru.
CELÝ ROZHOVOR S PREZIDENTEM MILOŠEM ZEMANEM SI PŘEČTĚTE V NEJNOVĚJŠÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYJDE V PONDĚLÍ 7. LISTOPADU 2016.