Zeman je <span>šéfem Zemanovců</span>, místopředsedové jsou mladí

Domácí
6. 3. 2010 12:47
Miloš Zeman se vrací, strana jej podle očekávání zvolila do čela.
Miloš Zeman se vrací, strana jej podle očekávání zvolila do čela.

Miloš Zeman se vrací, strana jej podle očekávání zvolila do čela.Na svém prvním sjezdu zvolila Strana práv občanů - Zemanovci svého předsedu. Podle očekávání se jím stal Miloš Zeman. Do křesel dvou místopředsedů si kandidáti dosadili dva mladé muže, aby dokázali, že nejsou stranou dinosaurů.

Vůbec první předseda strany získal předsednické křeslo s drtivou podporou, pro jeho zvolení hlasovalo 245 delegátů, jeden byl proti a 23 lístků bylo neplatných.

Miloš Zeman v kongresovém sále pražského Top hotelu vykročil v sobotu na cestu, která by podle architektů jeho návratu do politiky měla skončit na Pražském hradě. Asi třísethlavý sál Zemana zvolil do čela strany Strana práv občanů - Zemanovci, která se vloni vyklubala z původního občanského sdružení Přátelé Miloše Zemana.

ČTĚTE TAKÉ: Obstrukce ODS jsou pitomost, řekl Zeman
                        Zeman: Prolomení limitů pomůže lidem bez práce

"Tohle je poslední politická sázka mého života," řekl Zeman ve svém nominačním projevu. Bývalý premiér, bývalý šéf sociální demokracie a také strůjce opoziční smlouvy tak definitivně opustil svou chalupu na Vysočině, v níž několik let sliboval zůstat. V sobotu byl v Top hotelu jediným kandidátem na předsedu.

Hlavním hybatelem Zemanova comebacku je Miroslav Šlouf.Strana, která si dělá naděje na překročení pětiprocentní hranice a vstup do sněmovny, hned po volbě předsedy začala volit jeho zástupce. Místopředsedy Zemanovců se stali sedmadvacetiletý vysokoškolský učitel z Prahy Vladimír Hönig a třiatřicetiletý Radek Augustin z Olomouce. "Nejsme dinosauři, zombies, mastodonti. My jsme stranou mladých lidí. Dáváme jim šanci, aby se prosadili v politice," zdůvodnil kandidaturu mladých Miloš Zeman.

Volba místopředsedů byla vcelku dramatická, nikoliv však proto, že by mezi kandidáty panoval tuhý boj - byli jen dva. Šéfovi volební komise trvalo poměrně dlouhou dobu, než se mu podařilo plnému sálu vysvětlit proceduru volby, pravidla opakoval šestkrát za sebou. Dvaatřiceti delegátům se je přesto nepodařilo pochopit, jejich lístky byly neplatné. 

Jeho straně se totiž skutečně přezdívá "strana dinosaurů" či "strana vykopávek". Kromě těchto mladých mužů se Zeman obklopil řadou starých známých tváří - například bývalým ministrem školství Eduardem Zemanem, exministrem průmyslu Miroslavem Grégrem či hlavním zemědělcem jeho bývalé strany Janem Fenclem. A hlavním cílem Zemanovců je dostat Zemana přes sněmovnu až do křesla prezidenta.

Cimbálka a svátek Šloufa

Slet Zemanovců se liší od jiných sjezdů především tím, že se na něm smí kouřit. Zarytý kuřák Zeman však vydrží celé dopoledne v jednací místnosti, k popelníkům před sálem vychází ostatní. U baru přejí Miroslavu Šloufovi, který Zemanovu cestu na Hrad od počátku rýsuje. "Mám dnes svátek," vysvětluje rozesmátý Šlouf.

Galantní byl k ženám vždy. Jaký bude nový Zeman na novináře?Sjezdový večírek si prý delegáti na sobotní večer nechystají. "Oni si udělají večírek sami, to jim strana organizovat nemusí," říká organizátor sjezdu Šlouf. Ostatní u hotelového baru mu blahopřejí k úspěšné sobotní akci - oceňují, že v Top hotelu jde vše jako po másle.

Dobrou náladu mají už od rána - jejich příchod do hotelu rámovala cimbálová kapela. Zahráli i budoucímu předsedovi - ten si je u vchodu zálibně poslechl. A řekl, že se na sjezd těší.

Z životopisu Miloše Zemana

28. září 1944 - narodil se v Kolíně.
1968 - vstoupil do Komunistické strany Československa; v roce 1970 byl vyloučen.
1969 - absolvoval Vysokou školu ekonomickou (VŠE) v Praze, rok tam pak učil.
1971-84 - pracovník tělovýchovných podniků Noctua, Technosport, Sportpropag.
Miloš Zeman navazuje na bohatou politickou kariéru.1985-89 - vedoucí odboru koncepcí a prognóz v Ústavu racionalizace řízení.
1990-93 - vědecký pracovník Prognostického ústavu ČSAV.
1990-92 - poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění (za Občanské fórum), člen klubu poslanců Občanského hnutí a později klubu Sociálně demokratické orientace.
1992 - vstoupil do ČSSD.
1992 - poslanec Sněmovny lidu FS ČSFR, místopředseda klubu poslanců ČSSD.
1992-93 - předseda městské organizace ČSSD v Praze.
28. února 1993 - zvolen předsedou ČSSD.
2. července 1993 - podruhé se oženil; s manželkou Ivanou má dceru Kateřinu (nar. 1994), z prvního manželství syna Davida.
1996-2002 - člen Poslanecké sněmovny.
1996-98 - předseda Poslanecké sněmovny.
17. července 1998 - jmenován předsedou vlády; sestavil menšinovou vládu pouze z členů nominovaných ČSSD.
7. dubna 2001 - opustil vedení ČSSD.
15. července 2002 - poslední den ve funkci předsedy vlády (vláda podala demisi 12. července 2002).
2002 - nastoupil do starobního důchodu a přestěhoval se z Prahy do své chalupy v Novém Veselí na Vysočině.
24. ledna 2003 - neúspěšný kandidát druhé volby prezidenta republiky; nepostoupil z prvního kola, soupeři mu byli Václav Klaus a Jaroslava Moserová.
21. března 2007 - oznámil odchod z ČSSD.
Od 17. října 2009 - předseda přípravného výboru Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ).

Foto: Tomáš Nosil

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ