Český i rakouský prezident pochybují o dohodě o navracení uprchlíků mezi Evropskou unií s Tureckem, v názorech na migraci se ale liší. Řekli to na tiskové konferenci po jednání na zámku v Lánech. Prezident Miloš Zeman zopakoval svůj odmítavý názor na přerozdělování migrantů podle kvót. Rakušan Heinz Fischer uvedl, že evropské země by měly problém řešit společně, a Vídeň proto volá po spravedlnosti v přerozdělování. Dodal, že je otázkou, jakým způsobem tuto spravedlnost zajistit.
"Žádná země Evropy, ani jedna jediná - ani Německo ne - nemůže vyřešit tento problém sama. A to je ten důvod, proč Rakousko volá po spravedlnosti přerozdělování," uvedl Fischer k řešení přílivu migrantů. "Když je v Evropě veliký problém, tak by se přeci všechny země Evropy měly nějakým způsobem spravedlivě podílet a spolupracovat na řešení tohoto problému," dodal. Otázkou podle něj, zda ten princip lze zajistit pomocí kvót, či zda existuje jiný způsob.
Český prezident trvá především na striktním odlišování ekonomických a politických migrantů. Rakouský prezident ale připomněl, že rozdílnost názorů na řešení je daná i tím, že pozice a problémy, které má Rakousko, jsou jiné, než pozice, která už je dána čistě zeměpisnou polohou ČR.
Debata o rozdělení statisíců uprchlíků podle kvót se znovu rozpoutala po nedávném zveřejnění návrhu Evropské komise na reformu azylové politiky EU. Česká vláda i prezident rozmisťování běženců do všech členských států opakovaně odmítly. Zeman řekl, že všichni migranti stejně chtějí do Německa, a systém kvót proto nebude fungovat. Důkazem je podle něj nedávný případ křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří do Česka přiletěli v rámci přesídlovacího programu Nadačního fondu Generace 21. Část z nich se rozhodla Česko opustit a skončila v Německu. Oba státy teď jednají o jejich navrácení do ČR.
Zeman s Fischerem se na jednání věnovali také dopravnímu spojení mezi Českem a Rakouskem. Oba prezidenti se také ujistili o vzájemném přátelstvím. Fischer, kterému končí druhé funkční období, slíbil, že Česko bude navštěvovat i v budoucnu. Zároveň Zemanovi přislíbil, že udělá vše pro jeho brzkou návštěvu ve Vídni. Zeman v Rakousku byl na své druhé zahraniční cestě ve funkci v roce 2013.
Fischer také poznamenal, že příští rok by měla vyjít společná učebnice historie, a vyjádřil přesvědčení, že historie tak oba národy nebude rozdělovat. Zemanovi pak na novinářský dotaz doporučil, pokud má dostatečnou podporu voličů i manželky, další prezidentskou kandidaturu. Na tiskové konferenci se Fischer vyjádřil i k otázce jaderné energetiky, která v minulosti značně narušila česko-rakouské vztahy. Rakouský prezident dnes vyzdvihl, že se v této oblasti výrazně zlepšila vzájemná informovanost.