Prezident Miloš Zeman se nezúčastní vojenské přehlídky při květnových oslavách 70. výročí konce druhé světové války v Moskvě. V době přehlídky se v ruské metropoli sejde se slovenským premiérem Robertem Ficem a oběti války uctí položením věnce během pietního aktu. Na tiskové konferenci to oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jde o suverénní a nezávislé rozhodnutí prezidenta republiky a nesouvisí s kritikou Zemanovy cesty do Ruska, zdůraznil Ovčáček. Proti případné účasti prezidenta na vojenské přehlídce protestovala část opozice i koalice.
S Ficem se na dvoustranné schůzce Zeman domluvil ve čtvrtek během telefonického rozhovoru, řekl mluvčí. Úřad slovenské vlády ale schůzku nepotvrdil: "Stále platí, že předseda vlády Robert Fico si vhodnou formou připomene 70. výročí ukončení druhé světové války a uctí její oběti. Jeho program na 9. května bude včas zveřejněn," sdělil. Slovenský prezident Andrej Kiska na tuto vzpomínkovou akci nepojede.
Schvalování cesty kabinet ve středu na nočním jednání přerušil do příštího týdne, kdy má ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) předložit aktuální informace k programu prezidentovy návštěvy. Podle Zaorálka je Zemanova neúčast na přehlídce projevem snahy o kompromis s vládou. Zeman šéfa diplomacie o svém rozhodnutí a svém programu v Moskvě odpoledne informoval na zhruba hodinové schůzce na Hradě.
Nejdříve navštíví Polsko
Zeman v rámci oslav konce druhé světové války nejdříve (7. května) pojede do Polska. Na pozvání polského prezidenta Bronislawa Komorowského zamíří na Westerplatte, poloostrov u Gdaňsku, kde 1. září 1939 začala německá invaze do Polska, a tím i druhá světová válka. Oslav v Polsku se podle Ovčáčka zúčastní i předseda Evropské rady Donald Tusk, který byl v minulosti polským premiérem.
"Prezident republiky svou účastí na této oslavě podobně jako předtím v Normandii vyjadřuje svou úctu bojovníkům vítězné strany ve druhé světové válce bez ohledu na jejich národnost," uvedl mluvčí.
Osmého května, ve státní svátek ČR, se český prezident zúčastní tradičního pietního aktu na pražském Vítkově a na Pražském hradě poté jmenuje nové generály.
Večer odletí do Moskvy a následujícího dne uctí rudoarmějce padlé při osvobozování Československa. Moskevská schůzka s Ficem je podle Ovčáčka důkazem vynikajících vztahů obou zemí i symbolickým odkazem na to, že v roce 1945 osvobodila Rudá armáda Čechy i Slováky.
Ukáže se i Kim Čong-Un
Zemanova cesta do Moskvy vzbudila kritiku mimo jiné kvůli tomu, že by se vojenské přehlídky na Rudém náměstí mohl zúčastnit jako jeden z mála vrcholných západních představitelů a na jedné tribuně by stanul společně třeba se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Většina západních lídrů přehlídku bojkotuje kvůli ruské anexi Krymu a podpoře separatistů na Ukrajině.
Kvůli tomuto spornému bodu prezidentovy cesty se na jejím schválení zatím nedohodla ani vláda, v níž ji kritizují zejména lidovci a příliš se nelíbí ani části ministrů za hnutí ANO.
Neblokovat ji slíbila pouze ČSSD. Schvalování cesty kabinet ve středu na nočním jednání přerušil do příštího týdne, kdy má ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) předložit aktuální informace k programu prezidentovy návštěvy.
Zaorálek uvedl, že se kvůli tomu bude chtít se Zemanem ještě před příští schůzí vlády sejít. Na dotaz ČTK, kdy by se tato schůzka mohla konat, Ovčáček dnes pouze poznamenal, že ji nemůže vyloučit.