Týden s prezidentem
Zeman: Sobotka je jako trápené dítě posazené do koncertní síně
16.06.2017 11:02 Původní zpráva
Prezident Miloš Zeman v televizním pořadu TV Barrandov TÝDEN S PREZIDENTEM mluvil o čtyřletém výročí vpádu policie na Úřad vlády tehdejšího premiéra Petra Nečase, zmínil vládní krizi a konec Bohuslava Sobotky v čele ČSSD, kterého přirovnal k trápenému dítěti. Řeč byla i o autenticitě a přesvědčivosti některých politiků, robotizaci a pracovních místech, trestu smrti, justičních omylech a návštěvě Velké Británie, kam hlava státu v pátek odjíždí.
Anketa:
Vítáte, že se Bohuslav Sobotka rozhodl odejít z čela ČSSD?
Od vpádu policie na Úřad vlády a zatýkání státních úředníků, včetně tehdejší ředitelky kabinetu Jany Nagyové uplynuly čtyři roky. "Mnozí z nás, včetně mě, naletěli. V Hospodářských novinách vyšel rozsáhlý rozhovor pánů Ištvana a Šlechty o tom, že objevili obrovskou mafii, s chapadly, která zasahují jak do politických, tak do ekonomických struktur. Já jsem se zaradoval, že akce Čisté ruce tedy bude platit, a ono nic. Uplynul měsíc, dva, půl roku... a jak jsem už řekl, nakonec to skončilo nezdaněnými kabelkami Jany Nagyové," uvedl prezident. Celý záznam pořadu je k vidění zde.
"Mou omluvou není to, že jsem nebyl jediný, kdo naletěl. Byl jsem tehdy čerstvě zvolený prezident. Nečasovu vládu bych po její demisi stejně odvolal," uvedl Zeman s tím, že tehdejšímu kabinetu nedůvěřovalo osmdesát procent populace, rovněž odmítal jmenování Miroslavy Němcové premiérkou.
"O tom, že by stát byl řízen správně, bych silně pochyboval. Řadu let se mluví o tom, jak budeme budovat naši dálniční síť. Teď jsme v Jihočeském kraji. D3 spojující Prahu s Českými Budějovicemi nejenže není hotová, ale už vůbec se neuvažuje o propojení Českých Budějovic na rakouské hranice, zatímco Rakušani už svoji dálnici na naše hranice dobudovali. Tomu říkáte, že stát je řízen správně?" podivoval se Zeman nad tím, zda jsou daňové prostředky v Česku využívány rozumně, a uvedl příklad podnikatele Zdeňka Bakaly, jehož těžební společnost OKD, která se dostala do insolvence, bude muset stát nějakým způsobem zachránit.
"Kmotři neexistují pouze na centrální úrovni. Kmotři existují i na úrovni krajů a komunální úrovni. A právě proto je dobré, aby si lidé v budoucích volbách přečetli kandidátky jednotlivých kandidujících subjektů a pokusili se vyhnat, třeba kroužkováním, tedy preferenčními hlasy, ty místní kmotry z případných kandidátek," varoval Zeman před kmotry, kteří se snaží dostat do politiky.
Konec éry Bohuslava Sobotky?
Zeman byl u politické kariéry Bohuslava Sobotky od samého začátku. Prezident přirovnal situaci premiéra Sobotky k trápenému dítěti, které hraje na hudební nástroj a jehož rodiče očekávají, že se z něj stane virtuos. "Bohuslav Sobotka je podle mého názoru takové trápené dítě. A osud ho posadil do koncertní síně, kde měl být virtuosem a měl nadchnout publikum. Buďme na konci jeho politické dráhy, alespoň doufám, že je to konec, na něj laskaví a milosrdní a přejme mu, aby strávil zbytek života mimo politiku," řekl Zeman a dodal, že mu přeje, aby si našel způsob uplatnění, kde bude společnosti užitečný.
Podle Ústavy prezident jmenuje, ale také odvolává premiéra, podle Zemana by prezident neměl zasahovat do rozhodnutí jednotlivých stran, koho si vyberou do svého čela.
Autenticita a přesvědčivost
"Co je to přesvědčivý politik? To je politik, který má vizi, který má sen, který dokáže strhávat spoluobčany. Vzpomínám si na Johna F. Kennedyho, který v rámci své vize dal Američanům představu člověka na měsíci, a také se to uskutečnilo. Vzpomínám si na Martina Luthera Kinga ("I have a dream"), ten doslova vyjádřil potřebu snu," mluvil Zeman o autenticitě a přesvědčivosti v politice. Podle Zemana na druhé straně existují bezbarví a bezkrevní politici, kteří žádný sen nemají. "Jsou to takové mluvící hlavy, vyleze na obrazovku, říká něco, co neurazí, ale ani nenadchne. Říkám, ať takoví politici dělají úředníky ve státní správě. Poznal jsem stovky starostů a každý poctivý starosta nebo hejtman má svůj plán jak zvelebit své město či kraj. To není šedivý úředník," řekl prezident.
Robotizace, pracovní místa a inflace
Zeman nedávno navštívil závod Škoda auto ve Vrchlabí a uvedl, že stupeň robotizace je zde vysoký. Že by robotizace měla ohrozit pracovní místa, si nemyslí. "V Česku je prokazatelný nedostatek pracovních sil, ten brání rozvoji produkce a exportu a růstu reálných mez a životní úrovně. Robotizace je jeden ze způsobů, jak alespoň část a jenom část pracovních sil nahradit, uvedla hlava státu.
"Bál bych se růstu cen pohonných hmot, respektive růstu cen energií," řekl prezident a dodal, že nevěří, že ropa Brent může zůstat na stávající částce zhruba padesáti dolarů za barel. "Dokud inflace nedosáhne nějaké kritické hodnoty, což je hodnota nad třemi čtyřmi procenty, neměla by vláda dělat nic. Jakmile by inflace tuto hranici překročila, pak je podle mého názoru na místě regulace cen," myslí si prezident.
Milost pro Kajínka a trest smrti
Podle nedávno zveřejněného průzkumu až osmdesát procent Čechů odmítá trest smrti, což je největší míra nesouhlasu za posledních 25 let. "Říkal jsem, že několikavteřinový strach před popravou je něco méně než nucené práce do konce života, kdy si ten člověk alespoň částečně odpracuje to, co udělal. S panem Kajínkem bych zde nějakou volnou souvislost možná viděl, ale nikoliv přímou. Souvisí to se stavem naší justice. Nikdy si nemůžeme být jisti, zda soud rozhodl správně," míní prezident.
Dál uvedl, že české soudy někdy dávají příliš měkké tresty. Jako příklad zmínil smrt tříleté holčičky, která z hladu vypila misku mléka, za trest byla otčímem seřezána, následně topena ve vaně s ledovou vodou a nucená jíst vlastní zvratky, čímž se udusila. "Ten otčím šel k soudu a jistý soudce Zelenka, tentýž Zelenka, který teď pochybil v kauze Rath, tak překvalifikoval obvinění z vraždy na neúmyslné poškození zdraví a dostal podmíněný trest za vraždu tříleté holčičky. Co si mám o takovém soudci a jemu podobných myslet?" tázal se řečnicky prezident.
Zeman nedávno dostal studii o justičních omylech v USA, podle jeho slov jich bylo několik set. "Někdy se na omyl přišlo kvůli testům DNA, někdy se přiznal skutečný pachatel, někdy na smrtelné posteli, kdy mu už nic nehrozilo. A to je ten základní omyl těch, co podporují trest smrti. Buď by museli vyloučit představu, že je možný justiční omyl, a on je možný. Anebo by jim to bylo jedno. To znamená, řekli by: 'Bůh si je přebere,' to je ten výrok papežského legáta v Avignonu. 'Zabijte je všechny, Bůh si je přebere.' Anebo by si řekli: 'Ano, všechno jako doživotní trest je vratné, jenom trest smrti je nevratný a je to chyba, která se nedá napravit,' " líčil prezident svůj pohled na justiční omyl a trest smrti.
Návštěva Velké Británie
Setkání s královnou Alžbětou bylo podle Zemana připravováno poměrně dlouho. Pozvánku od prince Edwarda do Buckinghamského paláce dostal už po svém zvolení do úřadu. "Velice si toho vážím. Britská královna je symbol stability a statečnosti britského lidu. Již v době druhé světové války byla symbolem, nezapomeňte, že se objevovala vedle Winstona Churchilla. Dále předpokládám, že královna chce vyznamenat naše veterány, kteří bojovali v Royal Air Force (RAF), protože o našich letcích se říkalo, že jsou nejúspěšnější a nejschopnější v rámci britských leteckých sil," uvedl Zeman.
"S princem Charlesem jsem se nedávno viděl na oslavách vylodění v Normandii. Je to velmi milý a šarmantní pán, který nedává najevo, že čeká na nástupnictví," řekl Zeman s tím, že se spekuluje o tom, že Charles může uvolnit své nástupnické místo princi Williamovi. "S královnou jsem se setkal před dvaceti lety na Pražském Hradě, kdy mi ji představoval Václav Havel. A Jan Kavan šířil pomluvu, že jsem při této příležitosti poplácal přátelsky britskou královnu po zádech. Je to drb, protože ve skutečnosti jsem po zádech poplácal prince Filipa, který ji doprovázel. Tomu je teď devadesát let a jak vidíte, to poplácání přežil," zakončil prezident pořad TÝDEN S PREZIDENTEM bonmotem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.