Zeman: Tajnosti jsou komické. Hlasy proti Sobotkovi nejsou puč!

Domácí
5. 11. 2013 08:25
Prezident Miloš Zeman pokládá celou aféru kolem schůzky v Lánech za poněkud komickou.
Prezident Miloš Zeman pokládá celou aféru kolem schůzky v Lánech za poněkud komickou.

Prezident Miloš Zeman pokládá "za poněkud komické", že povolební lánská schůzka byla utajována, naopak by se s ní pochlubil. Členy ČSSD, kteří na předsednictvu hlasovali proti předsedovi Bohuslavu Sobotkovi, za pučisty nepovažuje. Prezident to řekl v rozhovoru pro deník Právo.

Anketa:

Ovládne ČSSD Michal Hašek, nebo se předseda Bohuslav Sobotka udrží?

"Pokud jde o obsah schůzky, domnívám se, že si kolegové chtěli ověřit, zda platí moje prohlášení, že pověřím premiéra sestavením vlády v případě, když to bude premiér z vítězné strany a když mně ho vítězná strana doporučí. Řekl jsem jim, že v složité povolební situaci předpokládám, že bych nejdříve po vzoru Václava Havla pověřil toho, koho mi sociální demokracie doporučí, jednáním o sestavení vlády s tím, že pokud získá parlamentní většinu, jmenuji ho premiérem. Na obsahu této schůzky nevidím nic zvláštního a pokládám za poněkud komické, jestliže byla utajována," řekl Zeman deníku Právo a dodal: "Být Michalem Haškem, tak bych se naopak na jejich předsednictvu pochlubil, že je prezident na jejich žádost přijal. Ale v každém případě bych odlišil dvě věci. Toto naprosto zbytečné zapírání a rozhodnutí 20 z 33 členů předsednictva sociální demokracie, které bylo přijato. Podle mého názoru o celé věci musí rozhodnout ústřední výkonný výbor. A já samozřejmě budu respektovat výsledky jeho rozhodnutí. Nemluvil bych tedy v žádném případě o pučistech, protože v tom případě je tady dvacet pučistů proti 13 lidem, kteří měli odlišný názor. To je prostě v každé politické straně běžné. Předsednictvo hlasuje jednou tak a jednou onak."

Možnou koalici ČSSD, ANO a lidovců prý bude Zeman respektovat. Vyjednáváním pověří toho, koho mu ČSSD doporučí, odpověděla hlava státu.

ČSSD bezprostředně po volbách musela řešit spor dvou stranických křídel zastoupených předsedou strany Sobotkou a místopředsedou Haškem. Sobotka byl nejprve po volbách odstaven z vyjednávacího týmu a část předsednictva ho vyzvala, aby kvůli slabému volebnímu výsledku odstoupil z čela ČSSD. Nakonec se ukázalo, že pět sociálních demokratů včetně Haška se v sobotu po volbách tajně sešlo s prezidentem, což většina popírala. Někteří sociální demokraté jsou přesvědčeni, že návrh na odvolání Sobotky vznikl právě na zmíněné schůzce.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ