Rozpuštění Poslanecké sněmovny a pak předčasné volby by podle slov vládní koalice mohly způsobit právní zmatek a škody na státním rozpočtu. Nepodařilo by se totiž schválit některé zákony a novely, na kterých stojí nejdůležitější zákony státu. Rozpuštění sněmovny bude pravděpodobné, pokud prezident Miloš Zeman nejmenuje premiérem či premiérkou kandidáta koalice, ale pokusí se sestavit úřednickou vládu bez dostatečné opory ve sněmovně.
Anketa:
Pokud se pan prezident Miloš Zeman rozhodne a jmenuje vládu odborníků, budete...
- rádi. 33%
- neznepokojeni, protože je to jedno. 33%
- neradi. 33%
Největší problémy by to podle předsedkyně sněmovny a kandidátky ODS na post premiérky Miroslavy Němcové mohlo způsobit u doprovodných zákonů k novému občanskému zákoníku, který by měl začít platit od ledna příštího roku. "To je fakt malér, zmařená práce za víc než jedno volební období," řekla Němcová on-line deníku TÝDEN.CZ. "Příprava na něm trvala několik let, byli do ní zapojeni špičkoví odborníci. To by byl katastrofální průšvih," dodala Němcová.
Podobný názor sdílí i předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík. "Nepřijetím zákonů k občanskému zákoníku by nastal právní zmatek," míní Gazdík. "Muselo by dojít k tomu, že by Senát odsunul jeho platnost," nabízí možné řešení Gazdík. Ani to by však podle něj příliš situaci nenapravilo.
Problémy by podle Němcové mohly být i s dalšími zákony, které jsou v současné době v Poslanecké sněmovně. Například zákon o státních úřednících, který je před druhým čtením. "Je na něj vázána vysoká pokuta pro Českou republiku ze strany Evropské unie, pokud ho nepřijmeme," říká Němcová.
Třetí důležitou věcí, která je podle Němcové v ohrožení, jsou reformy vysokoškolského zákona. "Je projednána s akademickou obcí a po letech příprav konečně dospěla do stadia, že se na ní akademická obec shodla, což v předchozích obdobích nebylo. A ten zákon připraven nebyl a nebyl a nebyl, a teď připraven je a je šance, aby byl projednán," míní Němcová. Protestuje také proti tomu, aby zákon o příštím rozpočtu na příští rok připravila provizorní úřednická vláda. "Ta další vláda by s ním pak vůbec nebyla schopna hnout," dodává.
S tím, že by předčasné volby způsobily problémy v řadě zákonů, souhlasí i představitel Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek. Odbory přitom vládu dlouhodobě kritizují a přejí si její pád. "Je to asi tak čtyři týdny, co se uskutečnila v Poslanecké sněmovně konference, na kterou poslanci pozvali advokátní kanceláře, soudy, notáře, Nejvyšší soud a položili jim otázku, zda by se měl odložit nový občanský zákoník," řekl Samek. Účastníci se podle něj vyslovili pro pokračování v jeho zavádění. A teď může nastat situace, že bude potřeba nový občanský zákoník odložit, protože není připravena doprovodná legislativa. "Pak by se muselo někdy v listopadu nebo v prosinci hledat rychlé řešení, které by jeho platnost odložilo," řekl Samek. Nová vláda by se pak nemusela novým zákoníkem cítit zavázána.
Problémy by předčasné volby mohly způsobit i v daňové legislativě. Konkrétně se to týká Jednotného inkasního místa, kde by se v budoucnu měly platit daně, cla i veřejnoprávní pojištění. To by mělo začít fungovat od ledna příštího roku. "Ještě není legislativně hotovo," řekl Samek s tím, že by pak případně bylo nutné na konci roku řešit situaci, aby bylo jasné, jak to bude v budoucnu. Další vláda by se podle něj opět nemusela cítit projektem vázána.