Sjezd partaje
Dienstbier končí ve vedení ČSSD, šéfem zůstal Sobotka
15.03.2013 07:14 Původní zpráva Aktualizováno 15.03. 23:44
Bohuslav Sobotka podle očekávání pokračuje ve funkci předsedy ČSSD, nejsilnější tuzemské politické strany. Na sjezdu v Ostravě získal velmi výraznou podporu delegátů. Ve tajné volbě bylo odevzdáno 582 platných hlasů, z nichž pro jediného kandidáta a dosavadního předsedu strany Sobotku bylo 507, tedy zhruba 84 procent. Celkem je na sjezdu více než 600 delegátů. Podobným výsledkem svůj post obhájil i statutární místopředseda strany Michal Hašek, dostal 473 hlasů. Naopak fiaskem skončil sjezd pro Jiřího Dienstbiera. Neúspěšný kandidát na prezidenta a také jediný člen vedení strany, který nepodpořil Miloše Zemana před 2. kolem prezidentské volby, utrpěl porážku v boji o místopředsednickou funkci a ve vedení partaje končí. "Povinnou" ženu do vedení ČSSD v první den sjezdu nenašla.
Anketa:
Jak hodnotíte dosavadních sedm let vlády pravice?
-
Dobře. 20 %
-
Průměrně. 15 %
-
Katastrofa. 65 %
Řadovými místopředsedy sjezd zvolil Zdeňka Škromacha (413 hlasů), Lubomíra Zaorálka (412 hlasů), Milana Chovance (nováček ve vedení strany a hejtman Plzeňského kraje získal 332 hlasů) a Martina Starce (298 hlasů), dosavadní místopředseda pro hospodaření se tak do předsednictva nakonec dostal o jediný hlas. Celkem se vydalo 594 hlasovacích lístků.
O místo ve vedení strany tak přišel senátor a neúspěšný prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, jehož zvolení si přál staronový předseda Bohuslav Sobotka. Dienstbier dostal 237 hlasů, to na obhajobu nestačilo. "Nic nekončí. Všechny hodnoty, které jsem prosazoval, budu prosazovat dál. Doufám, že se sociální demokracii bude s novým vedením dařit," komentoval výsledky Dienstbier.
Výsledky volby místopředsedů se před oficiálním ohlášením přepočítávaly. "Jsem z počítání velmi rozpačitý," řekl po ohlášení výsledků Starec. "Pevně věřím, že volební komise udělala všechno proto, aby výsledek byl jasný a průkazný," dodal.
"Já si myslím, že to je hodně veliká chyba, protože Dienstbier měl schopnost oslovit mnohem více lidí, řekněme určitého typu voličů, který vždy chyběl sociální demokracii," řekla agentuře ČTK v reakci na výsledek volby politoložka Vladimíra Dvořáková. Dienstbier podle ní oslovoval voliče bližší středu a intelektuálně zaměřené voliče, učitele i mladé lidi. Za konec jeho politické kariéry to však nepokládá, protože Dienstbier zůstává v Senátu a tím, že nebude spjat s vedením, podle ní může svoji osobnost víc vyprofilovat. Za rozhodováním delegátů podle ní může být snaha vytvořit lepší podmínky pro komunikaci s prezidentem Milošem Zemanem, kterého Dienstbier při prezidentské kampani často kritizoval.
Na poslední místo z pěti místopředsednických postů, které je podle partajních stanov vyhrazeno pro ženu, aspirují "obhájkyně" Marie Benešová, jež těsně vede nad Alenou Gajdůškovou. O vítězce se ale nerozhodlo ani v pátek pozdě večer v druhém kole volby, kdy Benešovou podpořilo 271 a Gajdůškovou 269 delegátů sjezdu. Další kolo volby proběhne nejspíš v sobotu dopoledne.
Zrekonstruujeme stát, slibuje Sobotka
Předseda Bohuslav Sobotka po zvolení poděkoval "přítelkyním a přátelům" z ČSSD za jejich důvěru a podporu. "Mandát, který jsem dostal, vnímám jako velmi silný a vážím si ho," řekl. Zdůraznil, že s tímto mandátem bude nakládat uvážlivě, důrazně a aktivně.
Straníky pak vyzval ke spolupráci ve prospěch volebního úspěchu v příštím roce. Zdůraznil, že před ČSSD je ještě velký kus cesty, který bude muset urazit. Sociální demokraté podle něj nesmí při své práci zapomenout na občany a zklamat je.
Hlavním úkolem staronového šéfa ČSSD Sobotky bude dovést partaj k vítězství ve volbách v příštím roce. "Pokud uspějeme, vláda ČSSD zrekonstruuje stát," prohlásil Sobotka. "Ten úkol, který mám před sebou, je jednoduchý: dovést sociální demokracii k vítězství v příštích volbách." Připomněl, že zákonodárci v dresu ČSSD sedí v opozičních lavicích už osm let.
Pokud se situace po volbách do sněmovny v příštím roce změní, ČSSD sestaví pravděpodobně jednobarevnou menšinovou vládu, která se opře o hlasy komunistů. V případě, že by se do dolní parlamentní komory dostala nová středová partaj, sociální demokraté se možná domluví i s ní.
S komunisty do vlády? Ne
Ač na kongresu strany padl i návrh zrušit Bohumínské usnesení, které zakazuje ČSSD spolupráci s KSČM na vládní úrovni, Sobotka se nedomnívá, že by ho měli delegáti vyslyšet. "Pokud ten návrh bude předložen, tak se o něm na sjezdu bude hlasovat. Já ale nevidím důvody, abychom rušili Bohumínské usnesení," uvedl.
Ať bude složení příští vlády jakékoliv, pokud v ní bude sedět ČSSD, provede zřejmě velké změny. "Jasnou prioritou bude otázka zaměstnanosti. My se nedokážeme vypořádat s extrémně vysokou nezaměstnaností bez toho, abychom nastartovali ekonomický růst," vysvětlil Sobotka.
"Druhým důležitým úkolem bude rekonstrukce státu. Pravicové reformy stát výrazně oslabily, stát začíná postrádat smysl - daně rostou, ale kvalita služeb se zhoršuje," pokračoval staronový předseda.
Třetím úkolem ČSSD bude pak prý revize pravicových reforem. "Všude tam, kde jsou reformy nespravedlivé, chceme dosáhnout změn," prohlásil. Spolupracovat se chystá i s občanskými sdruženími. "Mandát vnímám jako velmi silný a chci ho používat velmi aktivně. Chci jednat s našimi regiony o tom, jak budou vypadat kandidáti do Poslanecké sněmovny," uzavřel.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.