Zklamání, chyba, arogance. Ústupky Číně pijí krev opozici

Domácí
29. 4. 2014 16:15
Den Tibetu letos připadl na 10. březen, vlajku vyvěsilo 599 českých obcí.
Den Tibetu letos připadl na 10. březen, vlajku vyvěsilo 599 českých obcí.

Na prohlášení ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, ve kterém ujistil Čínu, že Česko nepodporuje samostatnost Tibetu, reaguje politická scéna. A ne zrovna pozitivně. Prohlášení vadí zejména opozičním politikům z ODS a TOP 09, zdrženlivý je ale třeba i Zaorálkův stranický kolega Milan Urban. "Je rozhodně dobré mít s Čínou výhodné hospodářské vztahy, ale ty bychom neměli vyměňovat za lidská práva," řekl. Podle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky je Zaorálkův krok "zásadní, hrubou chybou" a představuje diskontinuitu české zahraniční politiky.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek nechtěl být vůči Zaorálkově postupu předčasně kritický. "O samostatný Tibet koneckonců neusiloval ani Dalajlama, šlo mu o dodržování lidských práv a jistou míru autonomie. Počkám si tedy, až pan ministr zahraničí přijede a jasně řekne, zda s čínskými představiteli o dodržování lidských práv hovořil," sdělil. Zaorálek podle něj obrací kormidlo české zahraniční politiky a kazí jedinou značku České republiky, která byla ostatními státy respektovaná. Na nečekaný obrat lidskoprávně orientované české zahraniční politiky upozorňují i další politici. Rozvoj byznysu a nové zakázky podle nich prohlášení nepřinese.

Podle Ondřeje Lišky je Zaorálkovo prohlášení v Číně hrubou chybou."To je velké zklamání a zásadní, hrubá chyba. Považuji to za zlom a diskontinuitu, za rozchod s českou lidskoprávní zahraniční politikou. Je to kapitulace. Nejde navíc o státní samostatnost Tibetu, ale o právo na kulturní přežití. Taková autonomie může mít různé podoby a právo na ni lze vyjádřit mnoha způsoby. Ale předem se zříct hned všech? Zbabělé," uvedl předseda Strany zelených Ondřej Liška s tím, že Zaorálkovo srovnání situace s Ukrajinou nesedí. "Tibetská exilová vláda nepožaduje odtržení od Číny, drtivá většina občanů východní Ukrajiny nechce k Rusku," dodal.

Komunistický poslanec Jiří Dolejš to vidí přesně opačně a oceňuje, že Zaorálek měří stejným metrem jak Ukrajině, tak Tibetu a Číně. "Spatřuji paralelu k Ukrajině. Pokud česká diplomacie podporovala zachování územní celistvosti Ukrajiny, pak je logické, že se podobně vyjadřuje i v případě Číny," uvedl. Celá záležitost je podle něj citlivá.

Poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová chce Zaorálka ve Sněmovně interpelovat.Ani poslankyně Jana Černochová a místopředseda senátu Přemysl Sobotka z ODS se Zaorálkovým prohlášením nesouhlasí a považují jej za arogantní. "Sdělení ministra Zaorálka je bezprecedentním překročením mantinelů toho, k čemu se smí jako ministr zahraničních věcí samostatně vyjadřovat a konat jménem státu. Nepochopitelná arogance moci. ODS bude Zaorálka rozhodně interpelovat," uvedla poslankyně. "Zaorálek asi zapomněl, že Tibet byl k Číně připojen násilně, vojenskou akcí. Šlo vlastně o okupaci.To je rezignace na hodnoty jako je suverenita, právo na sebeurčení a lidská práva," doplnil ji Sobotka.

Zaorálkův stranický kolega a někdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Urban je s komentářem opatrný, k Číně a k Tibetu by podle něj Česko mělo přistupovat stejně jako jiné evropské státy. "Celé prohlášení jsem si ještě nestihl prostudovat. Je rozhodně dobré mít s Čínou výhodné hospodářské vztahy, ale ty bychom neměli vyměňovat za lidská práva. Nevidím důvod, proč by Česká republika měla k situaci přistupovat jinak než Německo či Francie," prohlásil. 

Zdrženlivý je také lídr Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura, který je jinak pro co nejlepší vztahy s Čínou. "Nikdo z nás asi nezpochybňuje právo Číny na územní celistvost. Na druhou stranu zcela zásadně prosazujeme právo národu na sebeurčení v jeho historických hranicích - už jen proto, že i naše republika na tomto principu vznikla," uvedl Okamura.

Aktivisté svůj názor na čínskou politiku současného ministra zahraničí Bohumila Zaorálka vyjádřili jasně přímo ve Sněmovní ulici, kousek od sídla české dolní parlamentní komory.

Podle Martina Bursíka z Liberálně ekologické strany (LES) prohlášení ministra zahraničí bourá základní ideu, na které je postavena nová česká demokracie po roce 1989. "Václav Havel naší zemi vtiskl obraz ochránce lidských práv a oni tento základní stavební kámen české společnosti likvidují. Zaorálek nemluví za občany, jen se snaží zalíbit komunistické Číně a cynickým a pragmatickým lidem. Pokud to dělá kvůli státním zakázkám, tak existují studie, že taková prohlášení nemají na byznys žádný vliv, ten se orientuje podle trhu," uvedl.

Ve společném dokumentu, který v Pekingu přijali český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho čínský protějšek Wang I, oba podepsali, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě.  "Obě strany respektují cesty rozvoje zvolené s ohledem na situaci v obou zemích a jejich vnitřní a zahraniční politiku. Opět potvrdily dodržování zásady nevměšování se do vnitřních záležitostí tak, jak je vyjádřeno v Chartě OSN. Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě," uvádí se v textu prohlášení, které rozzuřilo některé zástupce české politické scény. Tibet k sobě Čína násilně připojila v 50. letech minulého století a jeho území je dnes autonomní součástí asijské velmoci.

Autor: Barbora Majerová, Jan ŠkodaFoto: Facebook , Lucie Pařízková

Další čtení

ilustrační foto

Policisté postřelili v Třeboni muže. S nožem napadl ženu, je těžce zraněný

Domácí
30. 4. 2025
Josef Goebbels

Führerem jediný den. Před 80 lety se zabil Goebbels. Vzal s sebou i děti

Domácí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Budete pálit čarodějnice? Nahlaste se hasičům, ušetříte problémy všem

Domácí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ