Na prohlášení ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, ve kterém ujistil Čínu, že Česko nepodporuje samostatnost Tibetu, reaguje politická scéna. A ne zrovna pozitivně. Prohlášení vadí zejména opozičním politikům z ODS a TOP 09, zdrženlivý je ale třeba i Zaorálkův stranický kolega Milan Urban. "Je rozhodně dobré mít s Čínou výhodné hospodářské vztahy, ale ty bychom neměli vyměňovat za lidská práva," řekl. Podle předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky je Zaorálkův krok "zásadní, hrubou chybou" a představuje diskontinuitu české zahraniční politiky.
Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek nechtěl být vůči Zaorálkově postupu předčasně kritický. "O samostatný Tibet koneckonců neusiloval ani Dalajlama, šlo mu o dodržování lidských práv a jistou míru autonomie. Počkám si tedy, až pan ministr zahraničí přijede a jasně řekne, zda s čínskými představiteli o dodržování lidských práv hovořil," sdělil. Zaorálek podle něj obrací kormidlo české zahraniční politiky a kazí jedinou značku České republiky, která byla ostatními státy respektovaná. Na nečekaný obrat lidskoprávně orientované české zahraniční politiky upozorňují i další politici. Rozvoj byznysu a nové zakázky podle nich prohlášení nepřinese.
"To je velké zklamání a zásadní, hrubá chyba. Považuji to za zlom a diskontinuitu, za rozchod s českou lidskoprávní zahraniční politikou. Je to kapitulace. Nejde navíc o státní samostatnost Tibetu, ale o právo na kulturní přežití. Taková autonomie může mít různé podoby a právo na ni lze vyjádřit mnoha způsoby. Ale předem se zříct hned všech? Zbabělé," uvedl předseda Strany zelených Ondřej Liška s tím, že Zaorálkovo srovnání situace s Ukrajinou nesedí. "Tibetská exilová vláda nepožaduje odtržení od Číny, drtivá většina občanů východní Ukrajiny nechce k Rusku," dodal.
Komunistický poslanec Jiří Dolejš to vidí přesně opačně a oceňuje, že Zaorálek měří stejným metrem jak Ukrajině, tak Tibetu a Číně. "Spatřuji paralelu k Ukrajině. Pokud česká diplomacie podporovala zachování územní celistvosti Ukrajiny, pak je logické, že se podobně vyjadřuje i v případě Číny," uvedl. Celá záležitost je podle něj citlivá.
Ani poslankyně Jana Černochová a místopředseda senátu Přemysl Sobotka z ODS se Zaorálkovým prohlášením nesouhlasí a považují jej za arogantní. "Sdělení ministra Zaorálka je bezprecedentním překročením mantinelů toho, k čemu se smí jako ministr zahraničních věcí samostatně vyjadřovat a konat jménem státu. Nepochopitelná arogance moci. ODS bude Zaorálka rozhodně interpelovat," uvedla poslankyně. "Zaorálek asi zapomněl, že Tibet byl k Číně připojen násilně, vojenskou akcí. Šlo vlastně o okupaci.To je rezignace na hodnoty jako je suverenita, právo na sebeurčení a lidská práva," doplnil ji Sobotka.
Zaorálkův stranický kolega a někdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Urban je s komentářem opatrný, k Číně a k Tibetu by podle něj Česko mělo přistupovat stejně jako jiné evropské státy. "Celé prohlášení jsem si ještě nestihl prostudovat. Je rozhodně dobré mít s Čínou výhodné hospodářské vztahy, ale ty bychom neměli vyměňovat za lidská práva. Nevidím důvod, proč by Česká republika měla k situaci přistupovat jinak než Německo či Francie," prohlásil.
Zdrženlivý je také lídr Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura, který je jinak pro co nejlepší vztahy s Čínou. "Nikdo z nás asi nezpochybňuje právo Číny na územní celistvost. Na druhou stranu zcela zásadně prosazujeme právo národu na sebeurčení v jeho historických hranicích - už jen proto, že i naše republika na tomto principu vznikla," uvedl Okamura.
Podle Martina Bursíka z Liberálně ekologické strany (LES) prohlášení ministra zahraničí bourá základní ideu, na které je postavena nová česká demokracie po roce 1989. "Václav Havel naší zemi vtiskl obraz ochránce lidských práv a oni tento základní stavební kámen české společnosti likvidují. Zaorálek nemluví za občany, jen se snaží zalíbit komunistické Číně a cynickým a pragmatickým lidem. Pokud to dělá kvůli státním zakázkám, tak existují studie, že taková prohlášení nemají na byznys žádný vliv, ten se orientuje podle trhu," uvedl.
Ve společném dokumentu, který v Pekingu přijali český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho čínský protějšek Wang I, oba podepsali, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě. "Obě strany respektují cesty rozvoje zvolené s ohledem na situaci v obou zemích a jejich vnitřní a zahraniční politiku. Opět potvrdily dodržování zásady nevměšování se do vnitřních záležitostí tak, jak je vyjádřeno v Chartě OSN. Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě," uvádí se v textu prohlášení, které rozzuřilo některé zástupce české politické scény. Tibet k sobě Čína násilně připojila v 50. letech minulého století a jeho území je dnes autonomní součástí asijské velmoci.