Popeleční středa. Křesťané zahajují půst před Velikonocemi

Domácí
18. 2. 2015 09:44
Udělování popelce v litoměřické katedrále sv. Štěpána.
Udělování popelce v litoměřické katedrále sv. Štěpána.

Popeleční středou křesťané vstupují do postní doby. Po masopustu přichází čtyřicetidenní období přípravy na Velikonoce, největší křesťanské svátky. Popeleční středa je dnem přísného půstu a připomínkou pomíjivosti pozemského života, příležitostí věnovat pozornost trvalým, duchovním hodnotám. 

Na Popeleční středu žehná kněz při katolických bohoslužbách popel připravený z jívových ratolestí požehnaných v předchozím roce při obřadech Květné neděle. Poté uděluje věřícím popelec: každého označí popelem na čele a řekne přitom: "Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš" nebo "Obraťte se a věřte evangeliu." Název popelec pochází z 10. století, kdy se uděloval kajícníkům na znamení pokání. Od 11. století byl popelec udělován v tento den již všem věřícím. Pro evangelické církve platí půst také, ale popelec si při Popeleční středě neudělují.

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka bude od šesti hodin večer sloužit mši svatou ve Svatovítské katedrále a bude udílet popelec. Jednou z nejzajímavějších událostí, která se na Popeleční středu v pražské arcidiecézi koná, je tradičně Popelec umělců v akademické farnosti Nejsvětějšího Salvátora. Zdejší program se letos odehraje ve třech částech a bude zahrnovat, hudbu, liturgii i výtvarné umění. Od šesti hodin zazní v sakristii kostela Nejsvětějšího Salvátora Bolestná tajemství z Růžencových sonát H. I. F. Bibera. O hodinu později naváže v kostele mše svatá s promluvou Tomáše Halíka a s udílením popelce.

Po bohoslužbě následuje vernisáž výtvarné intervence Michala Škody opět v sakristii kostela, při níž promluví autor společně s kurátorem Norbertem Schmidtem. Instalace bude k vidění v interiéru kostela po celou postní dobu. V nemocničním kostele sv. Václava v Psychiatrické nemocnici Bohnice se od půl čtvrté koná ekumenický Popelec zdravotníků, při kterém účastníky do postní doby uvede svou promluvou evangelický farář Ondřej Kolář a popelem označí katolický kněz Jan Kofroň.

Půst si lze vyložit i přeneseně nejen jako odepření si jídla, lidé se mohou pokusit se vzdát dočasně třeba také používání některých věcí, na něž jsou zvyklí a které jim ulehčují život. Je možné zkusit chodit pěšky namísto jízdy automobilem, odepřít si kontakt s médii (nedoporučujeme - pozn. red.) nebo vzdát se načas nakupování či určité částky peněz, kterou je možné věnovat potřebným.

Autor: ČTK Foto: , Diecéze Litoměřická

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ