Incident při derby
Poprvé v historii: fotbaloví fanoušci poslali policii před soud
14.01.2016 05:15 Původní zpráva
Porušili policisté zákon, když před dvěma lety zmlátili fanoušky fotbalové Slavie, kteří při pochodu na derby se Spartou odpálili nad Vltavou petardy? O případné vině začne ve čtvrtek rozhodovat pražský Městský soud. V Česku je to poprvé v historii, kdy policejní zásah proti fotbalovým fanouškům posoudí soud.
Na jedné straně pět slávistických příznivců coby žalobci, na straně druhé ministerstvo vnitra, policejní prezidium a pražská policie coby žalovaní. Událost z dubna 2014, kdy fotbaloví fanoušci při pochodu na Letnou na Čechově mostě odpálili světlice a další zábavní pyrotechniku a posléze na ně "vlítli" těžkooděnci, bude mít soudní dohru.
Fanoušci jsou přesvědčeni o tom, že policie na tvrdý zásah, při němž tekla krev, neměla právo, a nechtějí se smířit s tím, že za to nebyl nikdo potrestán. "Uplynuly téměř dva roky, kdy v průběhu policejní akce proti pochodu příznivců SK Slavia Praha byli na Čechově mostě masakrováni fanoušci, jejichž jediným prohřeškem bylo, že používali pyrotechniku," uvedl Odbor přátel SK Slavia Praha. Dodal, že policejní složky "zapomněly, že žijeme v právním státě, a nepočítaly s tím, že se budou muset ze svých činů zpovídat před nezávislým soudem".
Neplatná gentlemanská dohoda
O zahájení soudu informovali autora tohoto článku sami slávističtí fanoušci, protože novinář před dvěma lety incident jako první podrobně popsal. Fanoušci tehdy podle všeho měli s policií uzavřenou nepsanou dohodu, že uniformovaní muži budou tolerovat odpálení světlic na Čechově mostě, kde zábavní pyrotechnika nemohla nikoho ohrozit. Na oplátku fanoušci slíbili, že mezi sebou vyberou peníze na pořádkovou pokutu a most od zbytků pyrotechniky uklidí.
"Měl jsem několik schůzek na Slavii i s policií, pochod byl nahlášen na magistrátu. Policie nemůže dovolit použití zábavní pyrotechniky, ale uzavřeli jsme gentlemanskou dohodu, že na Čechově mostě ji bude tolerovat, pokud ji nepoužijeme jinde v průběhu pochodu," sdělil na jaře 2014 organizátor pochodu Lukáš Vala.
"Jenže jakmile se odpálila první světlice, nastoupili těžkooděnci a začali mlátit," uvedl Vala. Dodal, že se mu posléze ozval policista, s nímž dohodu uzavřel. "Volal mi a omlouval se. Byl to podraz i na něj, říkal, že o tom zákroku nevěděl. Dokonce zvažoval, že od policie odejde," řekl Vala.
Svých fanoušků se posléze zastal i fotbalový klub Slavia. "Máme vážné pochybnosti o přiměřenosti policejního zásahu proti fanouškům na Čechově mostě. Posbírali jsme řadu svědectví o tvrdých policejních zákrocích teleskopickými obušky, při nichž došlo ke zranění, jako reakci na odpálení zábavní pyrotechniky. Takový postup nám připadá nepřiměřený, těžko odůvodnitelný a v tomto duchu budeme žádat vysvětlení příslušných autorit," uvedl tehdy fotbalový klub.
Nezvládnutý zápas v Ostravě
Vedení pražské policie ve svém oficiálním stanovisku po zásahu jakoukoli nepsanou dohodu s fotbalovými příznivci odmítla. "Rozhodně nemůžeme potvrdit, že by existovala jakákoli dohoda mezi policií a organizátory pochodu, která by dovolovala použití zábavní pyrotechniky. Naopak policie ještě před zápasem jednala se zástupcem svolavatele, a tento byl výslovně upozorněn na skutečnost, že použití pyrotechniky je zakázáno a jde o protiprávní jednání," uvedla pražská policie.
Dodala, že zásahová jednotka na Čechově mostě upozorňovala fanoušky, aby pyrotechniku nepoužívali. "Jelikož fanoušci jejich výzev neuposlechli, byli policisté v rámci obnovení veřejného pořádku oprávněni použít donucovací prostředky a osoby zajistit," konstatovala policie, která tehdy zadržela víc než osmdesát lidí.
Policejní zásah na pražském Čechově mostě se odehrál čtrnáct dní poté, co pořadatelé a policisté absolutně nezvládli fotbalový zápas v Ostravě mezi Baníkem a Spartou. Kvůli skupinám agresivních fanoušků musel být dokonce odložen začátek druhého poločasu. Slávističtí fanoušci byli přesvědčeni, že právě kvůli nezvládnuté situaci v Ostravě chtěla policie ukázat pevnou ruku, poslat všem ostatním vzkaz. Jejich stížnosti na nepřiměřený zásah na Čechově mostě ale neměly úspěch. Na tvrdé akci neshledal nic závadného policejní odbor vnitřní kontroly ani Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Pyrotechnika bez zákazu?
Jenže slávistické příznivce to neodradilo a obrátili se na soud. "Máme v rukou rozsudek Nejvyššího správního soudu z 23. března 2010, že vyhláška o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi je od 30. ledna 2008 neaplikovatelným právním předpisem. Tudíž celá akce policie proti fanouškům, používajícím pyrotechniku, neměla oporu v zákonech. Očekáváme, že tento argument bude dostatečný i pro rozhodnutí městského soudu," konstatoval Martin Krob, předseda Odboru přátel Slavie.
Připomněl, že zasahujících policistů na jaře 2014 bylo 592 a náklady na akci přesáhly 1,5 milionu korun, přičemž slávističtí fanoušci způsobili nulovou škodu. Kritici policejního zásahu dokonce založili na Facebooku speciální stránku "Jde do Tuhýho", jejíž název vychází ze jména policejního prezidenta Tomáše Tuhého.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.